Bałtyk, Hel – 4 – 5/06/2022

Zapraszam ponownie na nurkowania wrakowe z Helu z bazą Lena Diving. Jest to zarówno dobra okazja do poznania się z bałtyckimi wrakami jak i nurkowań zaawansowanych (TEC).

Wrakowe menu wypełniają:

Trałowiec „Munin”

Okręt niemiecki klasy Hilfsminensuch. Trałowiec „Munin” brał udział w operacji „Hannibal”, w ramach której na dużą skalę ewakuowano drogą morską ludność niemiecką i resztki rozbitej armii otoczonej przez Rosjan w Prusach Wschodnich. Zatonął w wyniku kolizji wywołanej chaosem panującym w porcie w trakcie ewakuacji.
Leży bardzo niedaleko portu Helu, na głębokości 42m (głębokość przy dnie)
Wrak jest spektakularny, duży i wart poświęcenia każdej minuty na dole. Stoi na dnie na niemal równej stępce.

Kanonierka

Niemiecki ścigacz okrętów podwodnych UJ 301( UJ – Uboot Jagger) o długości 24 metrów. Poszycie drewniane osadzone na stalowym szkielecie kutra rybackiego.
Zatopiony 08.04.1945 w wyniku trafienia bombą podczas ataku lotniczego. Atak przeprowadzono w porcie, a płonącą jednostkę wyprowadzono poza port. Próby ugaszenia nie powiodły się, więc jednostka została zatopiona przez pomocniczy okręt trałowy R 71 ok. 1 km na południe od portu w Helu, na głębokości ok. 30 metrów.

Groźny

Radziecki ścigacz okrętów podwodnych zatopiony w ramach ćwiczeń Układu Warszawskiego w 1971r. Bardzo ładnie zachowany wrak z możliwością obejrzenia częściowo zruinowanej nadbudówki. Na rufie wciąż widoczne zrzutnie bomb głębinowych. W tym roku odwiedziliśmy Groźnego i zszokowała nas rewelacyjna wizura na wraku.

Groźny – rufa

Delfin

Brat bliźniak Calypso – ukochanego okrętu Jacquesa Cousteau. Częściowo drewniany trałowiec z bardzo fajnymi burtowymi galeryjkami, przez które można przepłynąć. Można też zajrzeć do otwartych ładowni. Niestety, nadbudówka została mocno uszkodzona w 2016r.

Wyjazd w piątek po pracy. W sobotę 2 nurkowania i potem obiad/integracja na mieście, ew. wykłady kursowe. W niedzielę 2 nurkowania i powrót do domu.