2024-05-03 Bałtyk – Terra + Bengt Sture

Wyprawa wrakowa z Łeby dobrze nam znaną jednostką HANTER

M/T Terra – niemiecki zbiornikowiec z 1935 roku. W trakcie II WŚ służył jako tankowiec dla okrętów, w tym od 1941 dla 27. flotylli U-botów. Zatopiony w 1944 przez dwie torpedy wystrzelone z radzieckiego okrętu S-4 Lembit.

M/T Terra

Terra spoczywa na głębokości 42 metrów (dno) równo na stępce, jej górne pokłady dostępne są już z głębokości 35m. Określana jako jeden z najciekawszych wraków Bałtyku, fotogeniczna, dość prosta do eksploracji wewnętrznej. Mierzy ok. 75m długości, 11,3m szerokości.

Bengt Sture – Towarowiec. W ostatni rejs parowiec wyruszył 28 października 1942 roku. Trasa wiodła z Gdańska do Oxelösundem. Statek został storpedowany przez radziecką łódź podwodną SC-406.
Długość 64,17 m, szerokość na owrężu 9,52 m, zanurzenie 4,72
Wrak spoczywa na głębokości 38m. Średnia głębokość nurkowania to 35 metrów.

Bengt Sture

Ze względu na głębokość minimalne uprawnienia na tą wyprawę to DEEP, ale zdecydowanie tutaj przydadzą się uprawnienia TEC do 40-50m.

Dlaczego chcesz pojechać z nami? Jesteśmy prawdziwymi wariatami wrakowymi, mamy ogromne doświadczenie w organizacji wypraw wrakowych, korzystamy zawsze z najlepszych baz organizujących wypłynięcia na wraki. Mamy dobry „know-how”, jesteśmy zawsze przygotowani na różne scenariusze i jesteśmy chętni by pomóc ci zrealizować satysfakcjonujące nurkowania. U nas masz zapewnione: wszystkie opłaty i pozwolenia do wykonania nurkowań, omówienie rysu historycznego, planu i charakterystyki wraku, ustalenie planu nurkowań, obsługę i pomoc na pokładzie, zestaw tlenowy i opiekę instruktora na pokładzie i na wodzie.

HANTER to jest jednostka szybka i wygodna. Zabiera do dwunastu nurków z pełnym, podwójnym zapasem gazów, jest winda dla nurków, jest WC, jest gdzie schować się przed złą pogodą, wypić herbatę, zjeść kanapkę. Kapitan Hantera, Jarek Stachewicz, jest świetnym gospodarzem na łodzi i zawsze miło ugaszcza wszystkich na pokładzie.

Hanter – na pokładzie

Pamiętaj, że to Bałtyk, pogoda na nim zmienia się dość szybko. Rejs może zostać odwołany w piątek przed wyjazdem (pełny zwrot kosztów).

Na jednostce nie ma sprężarki, przyjeżdżamy na miejsce nabici od razu na dwa nurkowania (z odpowiednim zapasem gazów). Jeżeli planujemy wspólnie nurkowania w niedzielę, po sobotnich nurkach nabijamy butle w Gdyni.

Obowiązuje standardowy „dress code” 😉 – suchy skafander, bojka, błyskacz (przynajmniej jeden na dwóch nurków), przyrząd do cięcia, zestaw dwubutlowy w dowolnej konfiguracji, doświadczenie na Bałtyku mile widziane, ale nie jest obowiązkowe.

Cena – 650zł

Cena obejmuje
– 2 nurkowania na wraku Terra
– obsługę bieżącą na łodzi, podstawowy serwis sprzętu, pomoc w przygotowaniu i planowaniu nurkowań

Cena nie obejmuje
– kosztów transportu (zależnie od ilości chętnych, rzędu 150-200zł)
– kosztów noclegów (przykładowy koszt noclegu w pensjonacie u Eli – 70zł/doba)
– kosztów ładowania powietrzem lub innymi gazami (zgodnie z cennikiem bazy CTN Piórewicz)
– wypożyczenia sprzętu nurkowego

Plan wyjazdu
Wyjazd Nurbusem w czwartek 2/05 z Warszawy, zameldowanie na Łebie w godzinach wieczornych.
Piątek 3/05 – rano meldujemy się na pokładzie HANTERA i wypływamy na 2 nurki.
Sobota 04.05 i niedziela 05.05 – opcjonalne 4 nurkowania na bliskich lokacjach (950zł). Powrót w niedzielę po nurkowaniach.

Zapisy i więcej informacji: tel. 501-744-477, kuba@nurklub.pl