Jezioro Orłowskie do powtórki – 2/07/2022

Jedziemy na nurkowy piknik rodzinny nad jezioro Orłowskie koło Płocka, czyli jakieś 150km od Warszawy. Dojazd zajmie jakieś 2,5 godziny. Na miejscu meldujemy się ok. 11:00. Robimy minimum dwa nurkowania, a pomiędzy nimi wylegujemy się na trawie, piknikujemy, grillujemy, zabawiamy nasze rodziny.

Ten wyjazd to część naszego tegorocznego projektu „Jeziora ziemi polskiej”, czyli planu na odwiedzenie jak największej liczby polskich nurkowisk i nurkowalnych zbiorników. Nad Orłowskim byłem już kiedyś, było to w 2011 roku, zapamiętałem to jezioro jako bardzo urokliwe. Baza w zasadzie jest jedynym lub jednym z niewielu śladów cywilizacji nad wodą, więc dookoła panuje cisza i spokój. Pod wodą całkiem przyjemna wizurka (a nurkowałem w czerwcu), sporo ryb, roślinności i atrakcji zatopionych dla nurków.
Odwiedziliśmy miejsce w maju i pomimo nienajlepszej wizury (ALE wciąż całkiem przyzwoitej głębiej) bawiliśmy się świetnie. Miejsce ciche, odosobnione, zielone, okolica wypoczynkowa.
Bardzo sympatyczny właściciel bazy bardzo miło nas ugościł.

Więcej szczegółów

RUMMU – zatopione więzienie – Klub Południk, 23.06. godz 19.00

Rummu to niezwykłe miejsce na mapie europejskich cudów podwodnego świata. Niepozorny zbiornik schowany po środku niczego w północnej części Estonii skrywa pod taflą wody niezwykłą tajemnicę.

Jeszcze w czasach upadającego Związku Radzieckiego funkcjonował w tym miejscu obóz karny, którego penitencjariusze pracowali przy wydobyciu wapienia. Zagłębie kamieniołomu było częściowo wygrodzone i zabudowane.

Gdy wydobycie przestało się opłacać, zamknięto kamieniołom i wyłączono pompy osuszające teren. Wody podskórne dość szybko wypełniły zagłębienie i pod wodą znalazły się maszyny wydobywcze, budynki… a nawet las.

Zapraszam Was do odległej Estonii na wirtualną podróż do jednego z najbardziej niezwykłych zbiorników wodnych, w których nurkują wciąż nieliczni..

Prowadzący spotkanie Kuba Cieślak to nurek ze stażem prawie dwudziestoletnim, od prawie dziesięciu lat jest instruktorem nurkowania, organizuje wyjazdy dla nurków w Polsce i za granicą. Jest wielkim wielbicielem nurkowania w Polsce, uwielbia nurkować na wrakach, stąd nurkuje regularnie w Bałtyku.

To spotkanie będzie okazją do poznania trochę nieznanego świata nurkowego.

Plan spotkania

– Prezentacja „RUMMU zatopione więzienie”

– Dwa słowa o klubie Nurklub

– Po spotkaniu będzie czas na pytania i rozmowy już w kuluarach, o nurkowaniu i nie tylko.

Przeżyj ten wieczór z opowieściami o nurkowaniu. Zapraszamy!

Na początek Trałowiec „Munin” – Bałtyk, Hel

Zapraszam 4-5 czerwca na nurkowania wrakowe z Helu z bazą Lena Diving. Jest to zarówno dobra okazja do poznania się z bałtyckimi wrakami jak i nurkowań zaawansowanych (TEC).

We wrakowym menu jak zwykle smakowity:

Trałowiec „Munin”

Okręt niemiecki klasy Hilfsminensuchboot o długości 41,5 m, przebudowany z trawlera rybackiego, zwodowany 22.03.1916, a zatopiony 18.03.1945.

Trałowiec „Munin” brał udział w operacji „Hannibal”, w ramach której na dużą skalę ewakuowano drogą morską ludność niemiecką i resztki rozbitej armii otoczonej przez Rosjan w Prusach Wschodnich. Zatonął w wyniku kolizji wywołanej chaosem panującym w porcie w trakcie ewakuacji.

Trałowiec Munin

Leży bardzo niedaleko portu Helu, na głębokości 42m (głębokość przy dnie)
Wrak jest spektakularny, duży i wart poświęcenia każdej minuty na dole. Stoi na dnie na niemal równej stępce.
Nurkowanie zaczynamy od dziobu, dokąd prowadzi nas lina opustowa. Najpierw natykamy się na duże działo dziobowe. Potężne działo 10,5 cm już buduje atmosferę nurkowania. Tuż przed nim pozostałości działka przeciwlotniczego. Widoczne są pancerne płyty i obcięta lufa. Obok lufy działa głównego leży resztka trału dziobowego, którego część zasadnicza jest wciąż ozdobą dziobu. Na śródokręciu wysoka nadbudówka, zachowana w doskonałym stanie z szeregiem okien i okazałym kołem sterowym – warto tam zajrzeć i zobaczyć jak Bałtyk dobrze konserwuje wraki tego typu. Nie ma się wrażenia, że od zatonięcia upłynęło już siedemdziesiąt pięć lat. Na końcu nadbudówki znajdują się podstawy pod łódź ratunkową. Na jej dachu z kolei panuje straszliwy chaos w postaci lin, bębnów z linami, skrzyneczek i innych elementów wyposażenia.

Oprócz tego planujemy odwiedzić Malutką, Delfin, Kanonierkę.

Boże Ciało nad Hańczą 17- 19/06/2022

Wybieramy się na 3 dni nurkowań nad jezioro Hańcza. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zakończeniem kursu Open Water Diver, chętnych do podniesienia uprawnień do Advanced Adventurer lub spragnionych głębin. Pamiętajcie, że dla nas to jezioro to przede wszystkim nurkowania z mniej znanej zachodniej strony jeziora, nie z popularnych nurkowych parkingów. Mamy tam dostęp do płytkiej dłubanki (15m), inne ścianki, świetną „lagunkę” na nocne nurkowania i sporo łączek do oglądania rybek.

Hańcza to dla nas także świetna okazja do rodzinnego wypoczynku – genialne miejsce na wycieczki rowerowe, możliwość rodzinnej integracji. Gospodarstwo oferuje ogromny teren rekreacyjny, gdzie często gramy w piłkę, bule (petonque), krykieta, strzelamy z rekreacyjnego łuku bloczkowego do tarczy (jedyna okazja do ćwiczenia łucznictwa nurkowego 😉 ! ). Jest miejsce na ognisko, grilla. Nic tylko wypoczywać!

Więcej informacji

Hańcza. Mierkinie.

Bałtyk – Łeba – nurkowanie wrakowe – 7-8/05/2022

Tym razem przemieszczamy się do Łeby by zanurkować na wrakach w okolicy Łeby, w zakresie do 30m głębokości (opcjonalnie do 45m, jeżeli zdecydujemy się na 1 dzień na wraku Terra). Pod wodą bałtyckie specjały: dobrze zachowane drewniane statki sprzed 200 lat, wraki powojenne (w tym samoloty). Płyniemy szybką łodzią: Hanter. Ilość miejsc mocno ograniczona więc radzę się spieszyć!

Nasze wrakowe menu:

 • Betonowiec ITZENHOE – spektakularny parowy okręt przewożący ładunek cementu. Zatonął prawdopodobnie ok. 1937r. Głębokość 30m.
 • Żaglowiec – Drewniany kadłub żaglowca prawdopodobnie z końca osiemnastego wieku. Głębokość – 34 metry.
 • Junkers Ju-88 – Bombowiec, bohater jednego z odcinków „Wraki Bałtyku”, w którym ekipa Baltictech odkrywała tajemnice bałtyckich skarbów. Ciekawa historia samolotu wykonującego lot szkoleniowy. W wyniku awarii bombowiec lądował awaryjnie na wodzie. Stąd wrak dobrze zachowany. Głębokość 27m.
 • Margareta – prześliczny płytki wrak. Wokół rozsypanego po piaszczystym dnie kadłuba krążą całe ławice ryb. Nurkowie często porównują nurkowanie na Margarecie do nurkowań w Egipcie ze względu na bogactwo życia, które otacza wrak.
 • Swanhild – Drobnicowiec zatonął w 1944r. po kolizji z innym statkiem. Duży wrak leżący na głębokości 22m.
 • Terra – 45m głębokość, niemiecki zbiornikowiec zatopiony w 1944 przez radziecką łódź podwodną Lembit.

Mile widziani nurkowie rekreacyjni jak i techniczni.

Nie posiadający uprawnień wrakowych a chcący je zdobyć w trakcie wyjazdu są mile widziani. 🙂

CZYTAJ WIĘCEJ

Jezioro Orłowskie na jeden dzień w majówkę

Jedziemy na nurkowy piknik rodzinny nad jezioro Orłowskie koło Płocka, czyli jakieś 150km od Warszawy. Dojazd zajmie jakieś 2,5 godziny. Na miejscu meldujemy się ok. 11:00. Robimy dwa nurkowania, a pomiędzy nimi wylegujemy się na trawie, piknikujemy, grillujemy, zabawiamy nasze rodziny.

Ten wyjazd to część naszego tegorocznego projektu „Jeziora ziemi polskiej”, czyli planu na odwiedzenie jak największej liczby polskich nurkowisk i nurkowalnych zbiorników. Nad Orłowskim byłem już kiedyś, było to w 2011 roku, zapamiętałem to jezioro jako bardzo urokliwe. Baza w zasadzie jest jedynym lub jednym z niewielu śladów cywilizacji nad wodą, więc dookoła panuje cisza i spokój. Pod wodą całkiem przyjemna wizurka (a nurkowałem w czerwcu), sporo ryb, roślinności i atrakcji zatopionych dla nurków.

Więcej szczegółów

j. Tarnobrzeskie zamiast Bałtyku – 23-24/04/2022

Tarnobrzeskie

Niestety, Bałtyk nam odmówił gościny w ten weekend, ma wiać mocno w sobotę a to oznacza, że zmieniamy plany. Jedziemy nad j. Tarnobrzeskie, nad które wybieramy się już od lat. W końcu czas poznać nowy akwen, przetestować bazę i okolice.
Wszystko wygląda obiecująco i może to będzie dla nas dobry kierunek na letnie wyjazdy kończące kursy OWD. Zobaczymy!
Jeżeli chcesz wziąć udział w wyjeździe, dołączyć na jeden dzień, albo dwa, pisz/dzwoń:

e-mail: kuba@nurklub.pl
tel. 501-744-477

Deepspot Wieczorową Porą – 10/04/2022, g. 20:15


Zapraszam Was w najbliższą niedzielę do Deepspotu na Nocne Nurkowanie. Na miejscu spotykamy się o 20:15, do wody wchodzimy o 21:00.
Będą przygaszone światła, będzie fajnie ciemno. Nie radzę przesadzać z latarkami, mały backupik na parę będzie wielce ok. (jak ktoś nie ma światła, spokojnie – będą światełka na miejscu). Zobaczycie, jaki klimat ma to miejsce jak jest tam półmrok (bo nie jest kompletnie ciemno).
Koszty zabawy: bilet 229zł, datek na organizatora 21zł.
Wpłacamy na mBank: 13 1140 2004 0000 3402 7568 8774.
Proszę mi pilnie dać znać smsem, mejlem, że jesteś/cie zainteresowani bym nikogo nie pominął w zakupach nim przyjdzie do mnie przelew.

Chorwacja – wyspa Vis – 7-15/05/2022

Vis Nautica

Zapraszamy na naszą pierwszą chorwacką przygodę. Jedziemy po majówce na Vis. Dlaczego po majówce? Chcemy uniknąć tłoków, chcemy odpocząć od zgiełku i znaleźć chwilę by spokojnie ponurkować bez tłumów pod wodą, by potem odpocząć w gronie bliskich i przyjaciół. Czas się zrelaksować!

To doskonały wyjazd dla kończących kurs SSI Open Water Diver! Korzystna cena, do tego komfortowe warunki i pięć dni nurkowań, które nie tylko pozwolą zakończyć kurs, ale też zdobyć doświadczenie pod okiem instruktora Nurklubu. Z pięciodniowego pakietu nurkowań „spalisz” tylko dwa dni na dokończenie kursu, pozostałe trzy dni to już będzie czysta rekreacja!

Zaawansowani nurkowie z kolei znajdą dla siebie wiele ciekawych okazji do głębszych nurkowań. Dopuszczalna jest też delikatna dekompresja. To właśnie tutaj można znaleźć takie spektakularne wraki jak Vassilios, Teti, czy amerykański bombowiec B-24 Liberator!

Możliwy transport nurklubowym busem, lub dojazd (a nawet przelot) we własnym zakresie!

Bierzcie rodziny, bierzcie zwierzęta, wreszcie bierzcie sprzęt nurkowy i jedziemy!

Na miejscu oprócz dokończenia OWD możesz wykonać takie kursy:

SSI Advanced Adventurer (AOWD) – kolejny po OWD stopień podwyższający uprawnienia do głębokości 30m.

SSI Wreck Diving – nurkowanie wrakowe

SSI Deep Diving – nurkowanie głębokie

SSI DPV Scooter Diving – nurkowanie na skuterze

WIĘCEJ INFORMACJI O WYJEŹDZIE

Wraki Bornholmu w lipcu

29-31/07/2022

Nurkowe Safari Wrakowe to będzie nasza najpoważniejsza wyprawa na Bałtyk w tym roku.

Plan na wyjazd obejmuje trzydniowy rejs „Doktorem Lubeckim” (z zakwaterowaniem na pokładzie), na naszej trasie takie wraki jak:

 • Affaire – prześliczny wrak, do którego zawsze chętnie wracam. Leży tuż obok bornholmskiego miasteczka Nexo – głębokość 42m przy dnie. Pięknie zachowany drewniany kadłub galeasa „Affaire”, który zatonął tutaj w 1893r. Jego omasztowanie podobno stało jeszcze przed 2000r. Położono je z racji na częste zaczepy sieci. Bukszpryt i maszty leżą na dnie obok wraku.
 • Fu Shan Hai – ogromny masowiec zatonął od północnej strony Bornholmu w 2003r. To naprawdę potężny wrak, który spoczął na głębokości 65m, ale jego ogromna nadbudówka sięga 30m głębokości, a duża część interesującego kadłuba osiągalna jest już na 45m.
 • „Halstenbek” – niemiecki masowiec leżący na głębokości 40m, spoczął na dnie w 1996r. Znowu najciekawszą częścią jest nadbudówka. Kadłub wraku jest skręcony i leży na burcie.
 • Koronowo – polski kabotażowiec zatonął w 1979r. w wyniku przesunięcia się ładunku drewna w ładowniach. Spoczywa na 52m, ale głębokość nad wrakiem to ok. 38m.
 • Whisky – radziecki okręt podwodny z 1989r. Zatonął w trakcie holowania na złom. Wrak doskonale zachowany, okręt podwodny klasy Whiskey (projekt 613), spoczywa na głębokości 40m. Warto obejrzeć imponujące śruby i kiosk jednostki.

Z uwagi na duże zainteresowanie wyjazdem już zbieramy zaliczki (50% ceny) na ten rejs.