Chorwacja – wyspa VIS 7-15/05/2022

Mamy dla Was ciekawą propozycję na tegoroczną mojówkę. Tylko nasza majówka rozpocznie się zaraz po … majówce, czyli długim weekendzie. W tym szaleństwie jest metoda! Po pierwsze – unikniemy tłumów i korków na drogach, a po drugie – na miejscu będzie cisza i spokój.

Zapraszamy na chorwacką wyspę Vis, gdzie będziemy mogli podziwiać zarówno ciekawe wraki jak i podwodną przyrodę. Na miejscu będzie nas gościć krakowska baza nurkowa Nautica Safari, która zapewni nam  10 niezapomnianych nurkowań.

To idealny wyjazd dla zainteresowanych skończeniem kursu Open Water Diver czy szkolenia Deep Diver! Jest to też ciekawa propozycja dla całych rodzin! Zabierzcie całą rodzinę, zamieszkajcie w apartamencie KOKE 10minut od bazy!

Vis to wyspa leżąca nieco poza głównymi szlakami i ośrodkami turystycznymi w Chorwacji. To miejsce idealne dla ludzi szukających relaksu i spokojnego rytmu dnia. Nie ma tam wielkich resortów i hoteli, a sama wyspa jest niemal dziewicza: czyste plaże, małe rybackie wioski, winnice, szutrowe drogi czy malutkie mariny. Do 1989 roku cały obszar był strefą militarną, zamkniętą dla turystyki. Jest tam jednak mnóstwo atrakcji, których wystarczy nawet na miesięczny pobyt.

Główną atrakcją wartą zwiedzenia jest miasteczko Vis, które jest najstarszą miejscowością w Dalmacji, założoną w 397 roku p.n.e. . Zachowało do tej pory oryginalną zabudowę i urok niewielkiej rybackiej osady.

A co pod wodą?

Wrak parowca Teti

Wrak parowca Teti

To propozycja dla nurków na wszystkich poziomach wyszkolenia. Wrak 72-metrowej jednostki rozpoczyna się już na głębokości 10 m. Część położona płycej jest bardziej zniszczona ze względu na długotrwałe wystawienie na pływy. Głębiej wrak jest zdecydowanie lepiej zachowany. Jego flagowym elementem jest znajdujące się na rufie porośnięte żółtymi i fioletowymi gąbkami zapasowe koło sterowe – miejsce, z którego pochodzi prawdopodobnie najwięcej nurkowych zdjęć z okolic wyspy Vis.
Zatopiony w 1930 roku wrak zyskał wielu mieszkańców. Przestrzenie stworzone przez człowieka upodobały sobie morskie drapieżniki. Spotyka się tu mureny, skorpeny, a także przekraczające 2 m długości kongery. Statek przewoził kostkę brukową. Ładunek został rozsypany na piaszczystym dnie koło wraku, co w ogóle nie przeszkadza żyjącym w tym miejscu grupom barwen. W płytkiej części, nad zniszczoną częścią wraku, grasują przeróżne kolorowe ryby – korysy, talasomy pawie i papugoryby.

Volice

Nurkowanie na Volićach jest atrakcyjne dla nurków na różnych poziomach wyszkolenia. Łódź cumuje przy Voliću Veli, nad ciągnącą się mniej więcej na głębokości 6 m równiną. Na równinie, oprócz zwierząt charakterystycznych dla wód tej części Morza Adriatyckiego, można spotkać papugoryby i zielone ślimaki nagoskrzelne z gatunku Felimare picta. Podczas nurkowania na początku płyniemy niewielkim kanionem, przedostajemy się z równiny na stronę otwartego morza, gdzie kontynuujemy nurkowanie wzdłuż ściany opadającej do głębokości około 45 m. Na niewielkich głębokościach można obserwować zabawy chromisów kasztanowych przepływających przez niewielkie otwory w skałach. Poniżej 20 m z kolei ciągnie się las gorgonii – płycej żółtych, głębiej czerwonych, wśród których spotkać można mureny, skorpeny, rozmaite skorupiaki, a także rzadko widziane jaja rekinka psiego. Na gorgoniach bardzo często widuje się również flabelliny – ślimaki nagoskrzelne o długości około 2-3 cm. To miejsce ze względu na wysoką bioróżnorodność jest najczęściej wybierane przy organizowaniu nurkowań nocnych.

Punta Od Covika

Niewielka odległość od portu w Visie wraz z osłonięciem od wiatru powoduje, że miejsce to jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków, jednak eksploracja samego cypla wymaga uprawnień do nurkowania do głębokości co najmniej 40 m. Właśnie na tej głębokości po zachodniej stronie cypla zaczyna się gęsty las czerwonych gorgonii. To tu widuje się rzadko spotykane jaja rekinka psiego, pokaźnych rozmiarów skorpeny, polujące mureny, liczne langusty i należące do ryb głębinowych piotrosze.

Więcej opisów miejsc nurkowych, a szczególnie WRAKÓW znajdziesz na stronie Nautica.

Apartamenty Koke

Nocleg

Na nocleg wybieramy Apartamenty Koke. Dom jest położony na wzgórzu z widokiem
na Zatokę Viską i pomieści 12 osób w 4 apartamentach o różnej wielkości. Obiekt znajduje się 10 minut spacerem od naszej bazy i 5 minut od centrum miasteczka Vis.
Alternatywnie możemy zaproponować pokoje 2os. w hotelu Issa, gdzie znajduje się baza nurkowa. W cenie noclegu jest wtedy śniadanie i obiadokolacja.

Baza nurkowa Nautica Vis (hotel Issa)

Na ponad 200 mpowierzchni bazy mieści się: biuro, przestrzeń socjalna dla gości, dwa magazyny na suszący się sprzęt nurkowy, kompresorownia, toalety oraz reb-room. W biurze zastaniecie specjalne miejsce do ładowania latarek, komputerów, telefonów itp. oraz kącik kawowy.

Wypożyczalnia bazy wyposażona jest w pełną rozmiarówkę pianek, butów i płetw; skrzydła, komputery, kompasy, automaty oddechowe i latarki. Dostępne są także butle stage powietrzne i tlenowe, twinsety, automaty czyste tlenowo i suche skafandry.

Dzięki uprzejmości firmy OLYMPUS baza dysponuje zestawami do fotografii podwodnej do testowania podczas nurkowań – bez dodatkowych opłat. Dla zainteresowanych istnieje możliwość odbycia kursu fotografii podwodnej, a zaawansowanych fotografów zapraszamy na warsztaty fotografii podwodnej prowadzone przez Piotra Stósa (konieczna jest wcześniejsza rezerwacja).

Nautica Vis jest bazą zarówno rekreacyjną jak i techniczną. Dla nurków technicznych z uprawnieniami przygotowywane są mieszanki nitrox do 100% i trimix.

Przed wejściem do bazy zawsze wiszą kolorowe, gościnne hamaki, huśtawki oraz stoją rozstawione leżaki. Nic, tylko odpoczywać!

Naprzeciw hotelu i bazy na żwirowej plaży można się opalać i kąpać w morzu, obserwując jednocześnie adeptów pierwszego nurkowania i podstawowych kursów nurkowania. A dla nurków z certyfikatami jest to również wyśmienite miejsce do zrealizowania check dive’a – pierwszego nurkowania sprawdzającego.

W bazie nurkowej Vis nurkowania turystyczne odbywają się z brzegu lub jednej z trzech jednostek pływających.

Nurkowania odbywają się w turze porannej i popołudniowej.

W czasie jednego wypłynięcia zazwyczaj wykonuje się 2 nurkowania w dwóch różnych miejscach nurkowych.

Plan wyjazdu

Nurkowania mamy zaplanowane od poniedziałku do piątku w turach przedpołudniowych. Pozostały czas jest wolny, można go spędzić zwiedzając miasteczko, lub całą wyspę Vis, albo po prostu leniuchując na pobliskich plażach. Każdego wieczora w bazie nurkowej urządzane są wieczory integracyjne, pogadanki, prezentacje.
Dojazd na miejsce można podzielić na dwa dni, z noclegiem po drodze, tak by dojechać na miejsce w niedzielę i potem wyjechać w drogę powrotną w sobotę. Opcjonalnie proponujemy wyjazd w piątek po pracy, tak by dotrzeć na miejsce już w sobotę i wtedy niedzielę mamy całkowicie wolną. Dojazd do Warszawy planowany jest w niedzielę wieczorem 15/05.

Cena

Pakiet 10 nurkowań (w tym balast, butle z powietrzem) + nocleg w hotelu Issa – 2800zł

Przejazd nurkowym busem na miejsce – 700zł – w tym opłaty drogowe i prom na wyspę Vis.

Jeżeli chcesz dostać się na miejsce swoim samochodem, pamiętaj o wykupieniu elektronicznych winietek na drogi w Słowacji, Austrii i Słowenii, za płatne odcinki w Chorwacji płacisz na miejscu. Prom najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem: http://www.jadrolinija.hr

Na wyjeździe proponujemy też następujące kursy podnoszące uprawnienia:

SSI Advanced Adventurer (AOWD) – kolejny po OWD stopień podwyższający uprawnienia do głębokości 30m.

SSI Wreck Diving – nurkowanie wrakowe

SSI Deep Diving – nurkowanie głębokie

SSI DPV Scooter Diving – nurkowanie na skuterze

Pytania, zapisy:
tel.: 501744477
e-mail: kuba@magda

wszystkie zdjęcia za zgodą właściciela: Piotr Stós, Nautica Vis