2024/04/18 – 25 Egipt – Dahab

Legendarne nurkowe miejscówki w Dahab ze Scuba Seekers

Bells, Blue Hole, Canyon, Caves, Eel Garden, Islands, Gabr El Bint – to są już legendarne miejscówki w Dahab, które większość nurków zna przynajmniej z opowieści. Są to miejsca bardzo różnorodne. Niektóre płytkie (Islands), ale dające masę satysfakcji z meandrowania między skałami ozdobionymi rafą, przytłaczające bogactwem życia na dużych lagunach. Niektóre dające możliwość przygłębienia jak i podziwiania życia na rafie na płytkiej wodzie (Blue Hole, Bells, Gabr El Bint). Są jaskinie (Caves), kaniony (Canyon), studnie (Blue Hole). Dahab jednak przede wszystkim charakteryzuje się niesamowitą przestrzenią otwartą. W wielu miejscach pozwala unosić się w bezkresnej toni wzdłóż masywnych ścian. Przy absolutnie doskonałej widoczności pod wodą daje to wręcz kosmiczne odczucie, jak mali jesteśmy wobec cudów przyrody.

W Dahab będę już co najmniej szósty raz. Miejsce ma swój specyficzny, niezaprzeczalny urok. Niby Egipt, ale jakże odmienny. Jeszcze do lat 60 ubiegłego wieku to była mała rybacka wioska, dopiero z nadejściem ruchu hipisowskiego (przemierzającego Synaj w poszukiwaniu idealnej oazy spokoju) miejsce to ulegało stopniowemu przeobrażeniu stając się miastem głównie odwiedzanym przez turystów szukających emocji sportów związanych z wodą: kitesurfing i nurkowanie zdominowało życie miasta. To nie jest turystyczna metropolia, to wciąż niewielkie, w wielu miejscach ubogie miasto, gdzie normalnym widokiem są kozy puszczone luzem, pasące się na ulicach. Tylko blisko morza można znaleźć gęstą zabudowę hotelową, restauracyjną, ale są to często małe, klimatyczne miejsca mocno przypominające hipisowską przeszłość Dahabu. To tu nurkowanie ma dość osobliwą tradycję, gdzie turyści lokowani są w nabrzeżnej knajpce, pozostawiają spokojnie swój dobytek pod opieką restauratorów, idą na nurkowanie, a po nurkowaniu jedzą leniwie lunch w cieniu prostych zadaszeń wykonanych z liści palmowych. Popijają mocną, ziołową, słodką herbatę relaksując się między nurkowaniami.

Wyjazd proponuję osobom z umiarkowanym doświadczeniem, na poziomie co najmniej Advanced/ Deep. Oczywiście osoby z certyfikacją na poziomie OWD też są mile widziane, ale będę je zachęcać do podniesienia uprawnień co najmniej Advanced/Deep na tym wyjeździe. To idealna okazja do pogłębienia swojej relacji ze światem podwodnym.

Wyjazd przyjazny jest także nurkom technicznym. Osoby zainteresowane nurkowaniem TEC zapraszam do wcześniejszego kontaktu odnośnie ustalenia warunków nurkowań jak i cennika bazy Scuba Seekers, z której będziemy korzystać.

Scuba Seekers to specjaliści od nurkowań dekompresyjnych, głębokich, ambitnych. To tutaj przyjeżdża śmietanka z całego świata, szefowie federacji, instruktorzy rebreatherowi, mistrzowie Side-Mount, itd. To doskonale zorganizowana baza o wysokim standardzie.

Dahab – Happy Life Village

Śpimy ponownie w znanym nam hotelu Happy Life Village tuż pod miastem. Odległość jest na tyle optymalna, że nie będzie nam przeszkadzać nawoływanie muezinów do modlitwy o naprawdę dziwnych godzinach dnia i nocy, a zawsze będziemy mogli szybko i łatwo dostać się do miasta by je pozwiedzać, odwiedzić jakąś knajpkę czy zrobić zakupy na lokalnym targu.
Hotel jest położony obok dwóch moich ulubionych nurkowych miejscówek: Moray Garden i Caves. To cicha i spokojna zatoczka z piaszczystą plażą, schowana w cieniu gór otaczających Dahab.
W hotelu będziemy mieć wykupione wyżywienie All Inclusive, zatem raczej nie będziemy musieli specjalnie przejmować się wyżywieniem i napojami, skupimy się tylko i wyłącznie na nurkowaniach.
Happy Life Village to całkiem przyjemny, duży hotel o przyzwoitym standardzie, oferuje pokoje dwuosobowe, zapewnia sporo wygód. Nam szczególnie przypadła do gustu infrastruktura nad morzem, na plaży.

Dahab – Scuba Seekers (www.scubaseekers.com)

Na tym wyjeździe możesz zrobić następujące kursy, lub poćwiczyć następujące umiejętności:

 • dokończenie kursu OWD – wody otwarte (tylko w pakiecie z kursem Advanced)
 • kurs Advanced Adventurer = AOWD
 • Deep Diver
 • Nitrox Diver
 • nurkowanie w zestawie dwubutlowym – twinset, strzelanie bojki w toni, procedury związane z nurkowaniem z łodzi.
Dahab – Blue Hole

Plan wyjazdu i przykładowy plan nurkowań. Uwaga! W pakiecie od razu mamy przewidziany dzień nurkowań z łodzi. To nie jest opcja, jak w większości tego typu wyjazdów – za dodatkową opłatą. To jest w cenie!

 • Dzień 1 – transfer z lotniska w Sharm do Dahab, rozlokowanie w pokojach, przygotowanie sprzętu do nurkowań.
 • Dzień 2 – rejestracja w bazie Scuba Seekers, odprawa generalna co do organizacji nurkowań. Nurkowanie sprawdzające: lokalna rafa Mashraba albo Light House. 2 nurkowania.
 • Dzień 3 – Moray Garden / Umsid / Caves (południe Dahab) – blisko hotelu. 2 nurkowania. Między nurkowaniami możliwość skorzystania z lokalnej knajpki celem spróbowania specjałów beduińskiej kuchni, wypicia słodkiej beduińskiej herbaty, albo parzonej kawy.
 • Dzień 4 – Canyon/ Blue Hole/ Bells – północ Dahab. Legendarne miejscówki, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu nurkowym. 2 nurkowania, w międzyczasie możliwość skorzystania z lokalnej knajpki.
 • Dzień 5 – Boat Day, czyli nurkujemy z łódki. Wyjeżdżamy rano z całym sprzętem, meldujemy się na dużej łodzi, która wypływa na cały dzień. W trakcie rejsu robimy co najmniej 2 nurkowania – Gabr El Bint, opcjonalne 3 nurkowanie w zależności od warunków. Na łodzi mamy też zorganizowany lunch (zwykle jest to najpyszniejsze jedzenie na całym wyjeździe).
 • Dzień 6 – Eel Garden/ Islands – 2 nurkowania.
 • Dzień 7 – czyszczenie, płukanie i suszenie sprzętu, relaks (zwykle jest też czas na opcjonalne nurkowanie z rana dla zainteresowanych)/ wycieczki fakultatywne – wieczór w beduińskiej wiosce w górach.
 • Dzień 8 – wylot do Polski.

W cenie pakietu nurkowego: 10 nurkowań w tym dwa w ramach Day Boat Trip, lunch na łodzi, transfery z hotelu do bazy i na nurkowania, z bazy do hotelu. Balast i butle (11l albo 15l w miarę dostępności, dla chętnych), ładowanie powietrzem lub nitroksem 32%. Opłaty: wstęp do Blue Hole National Park, itd.

Dahab Egipt

Cena – ok. 5000zł

Cena obejmuje
Przelot, nocleg, wyżywienie All Inclusive w hotelu zgodnie z ofertą biura podróży Wakacje.pl Turek – na tą chwilę nocleg w pokoju 2os standard kosztuje 2800zł.
Pakiet 10 nurkowań zgodnie z przedstawionym planem – 340 Euro
Opieka nurkowa, organizacja klubowa instruktora Nurklub – 150 Euro

Cena nie obejmuje
– kosztów wypożyczenia sprzętu nurkowego (brakuje ci sprzętu na wyjazd? Odezwij się, jest możliwość wypożyczenia tu w Polsce, lub na miejscu, w bazie nurkowej)
– ubezpieczenia podróżnego i nurkowego

Upewnij się, że masz paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanej podróży!

Zgłoszenie uczestnictwa oznacza wpłacenie zaliczki do biura podróży (lub całości za tą część) i podpisanie umowy z biurem podróży. Reszta rozliczeń na miejscu, w gotówce. Najlepiej brać Euro. Istnieje też często możliwość płatności kartą, transferu np przy rozliczeniach z bazą, ale zwykle po mniej korzystnym kursie wymiany.

Oferta wycieczki (przelot, nocleg i wyżywienie) zgodnie z ofertą biura podróży Wakacje.pl

Zapisy i więcej informacji: kuba@nurklub.pl tel. 501-744-477