Decompression Diving

Zupełna nowość na rynku szkoleniowym. Nowy program łączący ścieżkę rekreacyjną ze ścieżką dekompresyjną. To jest ten moment, kiedy odkrywasz, że głębokość plus czas, jaki możesz spędzić pod wodą są dla ciebie dużym ograniczeniem. Chcesz nurkować dłużej na głębokościach 30-40m. Nitroks tu już niewiele pomoże. Może więc czas zacząć poznawać się z dekompresją.

Szkoląc się u mnie masz pewność, że dostajesz coś więcej niż tylko to, co przewiduje federacja szkoleniowa. Chcę przygotować Cię do odkrywania uroków głębin tu w Polsce jak i za granicą.

Kurs zaczynamy od oceny wstępnej umiejętności nurkowych – kontrola pływalności, znajomość własnej konfiguracji nurkowej, przygotowanie tej konfiguracji do używania dodatkowej butli, itd.

Na czym polega kurs SSI Decompression Diver?

Kurs nurkowania wrakowego przeznaczony jest dla nurków, którzy chcą bezpiecznie zwiedzać wraki zalegające w naszym Bałtyku, w egipskim Morzu Czerwonym czy w Morzu Śródziemnym. Przygotujemy Cię do każdych warunków nurkowych.
Kurs SSI Wreck Diver możesz odbyć zaraz po ukończeniu Advanced (SSI Advanced Adventurer lub PADI AOWD, lub porównywalne innych federacji). Podczas szkolenia zapoznasz się ze specyfiką nurkowania w morzu i na wrakach. Poznasz podstawy identyfikacji i nawigacji na wraku, a także planowania i bezpiecznego nurkowania, przewidywania i radzenia sobie w określonych sytuacjach.  Nauczymy cię:

 • korzystać z dodatkowej butli nurkowej typu stage
 • planować i przeprowadzać nurkowania z maksymalną dekompresją do 15min.
 • planować nurkowania w oparciu o obliczanie ilości gazu oddechowego potrzebnej do wykonania danego planu
 • rozwiązywać różne problemy i awarie w trakcie nurkowań tego typu

Z czego składa się kurs?

Kurs SSI Wreck Diver składa się z teorii, która obejmuje następujące zagadnienia:

 • Nurkowanie na wrakach a prawo
 • Ryzyko związane z nurkowaniem na wrakach
 • Techniki nurkowania na wrakach: pływalność w warunkach ograniczonej widoczności, ewakuacja nurka z problemami z wraku, montowanie liny poręczowej
 • Poszukiwania i badania podwodnych wraków
 • Wykonywanie map wraków
 • Penetracja wraku
 • Prądy morskie

W ramach praktyki przewidziane są 2 nurkowania w wersji Wreck Diver albo 4 nurkowania w ramach wersji Advanced Wreck Diver, na wodach otwartych na obiektach umożliwiających ćwiczenie technik poręczowania i rozwiązywania sytuacji awaryjnych czy wycinanie z sieci rybackich.

U mnie najczęściej wykonujemy 6 nurkowań, w tym co najmniej dwa wykonane są do zbiorniku śródlądowym (Honoratka, Piechcin, albo Koparki), a potem 4 nurkowania na wrakach.

Kurs podzielony jest na dwa etapy:
pierwszy etap – ćwiczenia z poręczowania i innych technik używanych na wrakach w warunkach kontrolowanych (Deepspot, kamieniołom lub płytkie wraki zatoki).
drugi etap: wyjazd na wrakowy weekend – nurkowania na wrakach (planowanie i wykonywanie nurkowań na wraku).

Ile to kosztuje?

Kurs w wersji pełnej czyli Advanced Wreck kosztuje 1200zł. Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta.
Przykładowy wyjazd na wody otwarte nad Bałtyk to koszt rzędu 800-1000zł.

Co obejmuje cena?

Zajęcia teoretyczne i praktyczne. Dwa szkoleniowe nurkowania na wodach śródlądowych, cztery nurkowania na wrakach, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Przed nurkowaniami zrobimy wykład, a także pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na temat tego nurkowania.
W kursie w wersji Advanced Wreck Diver kładziemy nacisk na przygotowanie nurków do poznawania bardziej wymagających wraków, jest to dobra szkoła dla chętnych odkrywać uroki bałtyckich wraków.
Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji SSI?

SSI to obecnie najbardziej prężna i zdobywająca popularność marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji SSI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu SSI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. SSI bardzo przykłada się do cyfryzacji całego procesu – całą teorię, test sprawdzający i rejestrację wykonujemy już tylko ONLINE. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat SSI Advanced Wreck Diver – z możliwością częściowej penetracji wnętrza (pod warunkiem, że nurek pozostaje wciąż w zasięgu widocznego wyjścia z wraku, a suma głębokości nurkowania i odległości penetracji wraku nie przekracza jego uprawnień nurkowych).

Kontakt w sprawie szkolenia:
tel. 501-744-477
email: kuba@nurklub.pl

Jak zacząć kurs:
1. Skontaktuj się ze mną. Umówimy się na krótkie spotkanie online. Omówimy program, odpowiem na wszystkie twoje pytania związane ze szkoleniem. Zaplanujemy tok zajęć i harmonogram płatności (nigdy nie musisz płacić z góry za całość!).
2. Jeżeli zaakceptujesz warunki, wystarczy wpłacić na podane przeze mnie konto zaliczkę 300zł by otrzymać dostęp do nauki online i rozpocząć kurs.
3. Po otrzymaniu dostępu rejestrujesz się na stronie federacji SSI, uzupełniasz swoje dane i rozpoczynasz swoją naukę. Witaj na kursie!