DPV (Scooter) Diving – nurkowanie ze skuterem podwodnym

Podwodne skutery DPV (Diver Propulsion Vehicle) początkowo służyły nurkom technicznym podczas nurkowań jaskiniowych. Skuter pomaga spenetrować obszary jaskiń położone daleko od miejsca wejścia, gdzie samodzielne dopłynięcie kosztowałoby za dużo czasu i gazu oddechowego. Dziś skutery są dostępne również dla nurków rekreacyjnych i cieszą się coraz większą popularnością. Co daje nurkowi użycie skutera podwodnego? Skraca czas dotarcia do głównego celu nurkowania, np. wraku, poważnie zmniejsza ilość zużywanych gazów oddechowych i zwiększa zasięg w trakcie nurkowania.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej oraz oszczędzić powietrze, czyli efektywniej wykorzystać czas Twojego nurkowania, to ten kurs jest w sam raz dla Ciebie. Podczas realizacji programu nauczysz się technik potrzebnych, aby bezpiecznie nurkować ze skuterem.

ZAPISZ SIĘ!

Na czym polega kurs SSI DPV Scooter Diving?

Nurkowanie z DPV wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia nurkowego. Przede wszystkim musisz posiadać uprawnienia nurkowe (min OWD), czuć się swobodnie pod wodą, utrzymywać neutralną pływalność i z łatwością wykonywać procedury awaryjne. 

Z czego składa się kurs?

Kurs SSI DPV Scooter Diving obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym dwa nurkowania na wodach otwartych, w czasie których zwrócimy uwagę na:

  • planowanie, organizowanie, procedury, techniki, problemy i zagrożenia związane z nurkowaniem przy wykorzystaniu skuterów podwodnych
  • zagadnienia dotyczące sprzętu, takie jak: odpowiednie używanie akumulatorów, sposób konserwacji, środki ostrożności i ochrona przed zalaniem
  • określanie zasięgu i punktów zwrotnych w czasie nurkowania ze skuterem, najczęstsze awarie skuterów i ich zapobieganie ryzyko związane z nurkowaniem ze skuterem oraz techniki i procedury unikania niebezpieczeństw
  • techniki pozwalające unikać uszkadzania delikatnego podwodnego życia

W naszej szkolę kurs przeprowadzamy na dużych jednostkach typu Suex VR1 lub Seacraft GO! i rozszerzamy o elementy związane z użytkowaniem bardziej zaawansowanych jednostek, kurs jest doskonałym przygotowaniem do użytkowania skutera „technicznego”: podpinanie skutera do uprzęży, przygotowanie i rozpoczynanie nurkowania ze skuterem, sytuacje awaryjne w trakcie nurkowania ze skuterem, deponowanie („parkowanie”) skutera.
W ramach praktyki przewidziane są 2 nurkowania na wodach otwartych

DPV Scooter Diving

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 400zł, do tego dochodzi opłata certyfikacyjna federacji SSI (250 zł). Wynajęcie skutera na dwa dni kosztuje 400zł. Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta.

Co obejmuje cena?

Nurkowania na wodach otwartych, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach. Konsultacje dotyczące konfiguracji sprzętu i eksploatacji skuterów. Wypożyczenie brakującego sprzętu nurkowego jest dodatkowo płatne. Ładowanie butli płatne zgodnie z cennikiem lokalnej bazy nurkowej (zwykle 2zł/litr pojemności butli).

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Przed nurkowaniami przejdziemy przez wykład przygotowujący, a także zrobimy pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na temat tego nurkowania.
Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji SSI?

SSI to obecnie najbardziej prężna i zdobywająca popularność marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji SSI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu SSI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. SSI bardzo przykłada się do cyfryzacji całego procesu – całą teorię, test sprawdzający i rejestrację wykonujemy już tylko ONLINE. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat SSI DPV Scooter Diving uprawniający do wypożyczenia i/lub użycia skutera podczas nurkowania.

Kontakt w sprawie szkolenia:
tel. 501-744-477
email: kuba@nurklub.pl

Jak zacząć kurs:
1. Skontaktuj się ze mną. Umówimy się na krótkie spotkanie online. Omówimy program, odpowiem na wszystkie twoje pytania związane ze szkoleniem. Zaplanujemy tok zajęć i harmonogram płatności (nigdy nie musisz płacić z góry za całość!).
2. Jeżeli zaakceptujesz warunki, wystarczy wpłacić na podane przeze mnie konto zaliczkę by rozpocząć kurs.
3. Po otrzymaniu potwierdzenia rejestrujesz się na stronie federacji SSI, uzupełniasz swoje dane i rozpoczynasz swoją naukę. Witaj na kursie!