SSI Dry Suit – nurkowanie w suchym skafandrze

Nurkowanie w naszej strefie klimatycznej oznacza nurkowanie głównie w wodzie chłodnej (w lato mamy do czynienia ze zjawiskiem zwanym termokliną – wody powierzchniowe ogrzewają się do przyjemnej temperatury, jednak zwykle poniżej dziesięciu metrów temperatura spada dramatycznie do czterech stopni), lub zimnej od powierzchni aż do dna. Do tego dochodzą zmienne warunki pogodowe na powierzchni. Nic tak nie psuje ochoty do nurkowania jak siąpiący deszcz, chłodny wiatr i niewysuszona zimna pianka. Jeżeli jednak lubisz lub chcesz nurkować często w Polsce i okolicach, bo wiesz, że warto – zapisz się na kurs nurkowania w suchym skafandrze.

ZAPISZ SIĘ!

Na czym polega kurs SSI Dry Suit Diver?

Na kurs – specjalizację SSI Dry Suit możesz zapisać się zaraz po kursie OWD, lub nawet, jeżeli sobie życzysz, swój kurs OWD możesz zakończyć w suchym skafandrze (więcej o tym w rozdziale o kursie Open Water Diver). Ten kurs to teoria, na której dowiesz się jak wybrać suchy skafander, jakie opcje rozważyć, jak o niego dbać, jak go serwisować. Praktyka z kolei to są 3 nurkowania (jedno może być zamienione na zajęcia basenowe), gdzie pod okiem instruktora nauczysz się nurkować w suchym skafandrze.

Z czego składa się kurs?

Kurs SSI Dry Suit składa się z wykładu omawiającego wszystkie aspekty doboru skafandra i dodatków do niego, używania skafandra i serwisowania jego elementów. Praktyka obejmuje 3 nurkowania (jedno może być poprowadzone w basenie i obejmuje ćwiczenia:

  • prawidłowe wyważanie się i trymowanie w suchym skafandrze
  • podstawowe techniki nurkowania w suchym skafandrze (pozycja, pływanie nurkową żabą)
  • rozłączanie i podłączanie pod wodą węża średniego ciśnienia do inflacji suchego skafandra.
  • odzyskiwanie kontroli nad pływalnością w sytuacji gdy rozprężające się powietrze w nogawkach zaczyna wynurzać nurka

Kurs zwykle przeprowadzamy w ciągu jednego weekendu na jednym z naszych polskich wyjazdów na wody otwarte (teorię prowadzimy wtedy na wyjeździe i wykonujemy 3 nurkowania na wodach otwartych). Ewentualnie wcześniej umawiamy się na wykład i zajęcia basenowe.

Wyjazd na wody otwarte ustalany jest indywidualnie, zwykle jest to weekend nad jednym z polskich nurkowisk (jeziora lub zalane kamieniołomy: Zakrzówek w Krakowie, Piechcin koło Pakości, kamieniołom „Koparki” koło Jaworzna, jezioro Narty koło Szczytna czy suwalska Hańcza).

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 300zł, do tego dochodzi podręcznik i opłata certyfikacyjna federacji SSI (250 zł). Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Przykładowy wyjazd na weekend w Polsce to koszt rzędu 400zł. Dodatkowo dochodzi koszt wypożyczenia suchego skafandra na kurs (zwykle około 200zł za weekend).

Co obejmuje cena?

Nurkowania na wodach otwartych, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach. Konsultacje dotyczące konfiguracji sprzętu i eksploatacji suchego skafandra. Wypożyczenie brakującego sprzętu nurkowego jest dodatkowo płatne. Ładowanie butli płatne zgodnie z cennikiem lokalnej bazy nurkowej (zwykle 1.50zł/litr pojemności butli).

drysuit

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Wszystkie nurkowania wykonasz w ciągu jednego wyjazdu. Przed nurkowaniami zrobimy wykład, a także pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na to nurkowanie. Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat SSI Dry Suit Diver uprawniający do wypożyczania i nurkowania w suchym skafandrze.

Pamiętaj, prawo polskie nie obejmuje w ogóle nurkowania rekreacyjnego. Nie popełniasz żadnego wykroczenia nurkując w suchym skafandrze nie posiadając uprawnień do nurkowania w takiej konfiguracji. Pamiętaj jednak, że w sytuacji wypadku lub jakiejkolwiek roszczenia ubezpieczeniowego firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli nurkowanie zostało przeprowadzone bez odpowiedniego przygotowania w tym posiadania odpowiednich uprawnień.

Nie oszczędzaj nigdy na swoim bezpieczeństwie.