Egipt – Legendarny Dahab

15-22 stycznia 2022

Dahab wypada odwiedzić na pewno raz, a ja śmiem twierdzić, że nawet wypada to robić raz na kilka lat. Dahab to mekka dla nurków. Miejsce bicia rekordów świata, miejsce, gdzie góry spotykają się z głębią morza, gdzie łatwo i szybko możemy osiągnąć znaczne głębokości i zmierzyć się z ogromną przestrzenią. Półwysep Synaj ma o tyle ciekawe ukształtowanie, że zaraz pod taflą wody dno szybko opada na dużą głębokość. Mamy więc tutaj pełen zakres możliwości nurkowań. Płytko znajdziemy piękne płytkie rafy koralowe kipiące życiem, pięknie oświetlone naturalnym światłem to doskonałe pole do kręcenia filmów i robienia zdjęć. W wielu miejscach mamy też do czynienia praktycznie z pionowymi ścianami ozdobionymi rafą koralową, gorgoniami. Tylko tutaj można doświadczyć niezwykłego uczucia jak malutkim jest się istnieniem wobec skali ścian wzdłuż których płyniemy na trzydziestu, czterdziestu metrach. W wielu miejscach pod nami roztacza się głębia sięgająca stu metrów.

Do Dahab jadę już przynajmniej piąty raz. Za każdym razem czuję ogromne emocje, to miejsce to był mój pierwszy kontakt z Egiptem, z nurkowaniami w Morzu Czerwonym. Tutaj po raz pierwszy asystowałem przy kursach jako młody Divemaster, tutaj prowadziłem swój pierwszy wyjazd nurkowy jako instruktor. Są tu miejsca, do których uwielbiam wracać: knajpki w sercu miasta, wybrzeże, nurkowe lokacje, wśród nich takie perełki jak:

Wioska przy Blue Hole

Blue Hole i El Bells – do Blue Hole trzeba zajrzeć raz w życiu. Zapadlina (eng. sink hole) w rafie utworzyła ogromną studnię opadającą na głębokość ponad 100m. Gdzieś na 55m można znaleźć łuk, pod którym przepływa się na otwarte morze. Sama studnia kipi życiem – na powierzchni snurkujący turyści obserwują ćwiczących freediverów, wzdłuż ścian pływają głównie stada mniejszych rybek. Warto wypłynąć poza Blue Hole płytkim siodłem (4m) i podziwiać rafy po stronie otwartego morza. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaraz obok jest genialna miejscówka – El Bells. Wąska szczerbina w rafie, którą można zanurzyć się na 40+ i wypłynąć na otwarte morze, odwrócić się i dokładnie obejrzeć całą przebytą drogę, to tu człowiek czuje skalę ścian Dahabu. Moja ulubiona miejscówka.

El Bells

Canyon – tektoniczne pęknięcie w rafie, zaczyna się na niecałych dwudziestu metrach, po wejściu w rozpadlinę możemy zejść kanionem na czterdzieści i więcej metrów. Na zewnątrz przepiękna rafa i całkiem ciekawa płytka laguna.

Two Caves – małe pieczary, w których można spotkać czasem dość dużą zwierzynę.

Islands

Islands – bardzo lubię tą miejscówkę, choć tutaj nie złapiemy dużej głębokości. Przez większość czasu nurkujemy na głębokości 10-15m płynąc wzdłuż małych rafowych wypiętrzeń, małych koralowych wysepek, przeskakując co chwila przez płytsze siodełko i szukając ukwiałów, które są domem błazenków. Przesmyki są pełne przewężeń i ciasnych zakrętów. Już sama nawigacja sprawia wiele frajdy.

Gabr El Bint – miejsce dostępne z łodzi. Na tą miejscówkę organizujemy dzień na łodzi. W tym i sąsiednich miejscach możemy zrobić do 3 nurkowań w ciągu rejsu. Miejsce bogate w malownicze laguny, lasy gorgonii, to tutaj jest większa szansa na spotkanie ze zwierzakami, które uciekają od zatłoczonych nurkowisk.

Całodniowy rejs nurkowy na Gabr El Bint

Ramowy plan wyjazdu

 1. dzień – przelot do Sharm El Sheik, transfer do Dahabu busem i zameldowanie w hotelu Planet Oasis w pokojach dwuosobowych. Wolny wieczór, zwiedzanie miasta, integracja.
 2. dzień – 2 nurkowania dziennie po śniadaniu. Pierwsze nurkowanie sprawdzające na Lighthouse zaraz obok bazy nurkowej. Później, każdego dnia nurkujemy w innym miejscu. Między lokacjami poruszamy się pickupami bazy. Meldujemy się w jednej z knajpek sąsiadujących z nurkowiskiem. Tutaj możemy zostawić swoje rzeczy, tutaj odpoczywamy między nurkowaniami i posilamy się synajskimi smakołykami.
 3. dzień – 2 nurkowania po śniadaniu. Po nurkowaniach obiad na mieście.
 4. dzień – 2 nurkowania po śniadaniu. Po nurkowaniach obiad na mieście.
 5. dzień – 2 nurkowania po śniadaniu. Po nurkowaniach obiad na mieście.
 6. dzień nurkowań z łodzi z lunchem na pokładzie. Wypływamy rano na rafę przy Gabr El Bint. Szansa zrobienia trzech nurkowań na mniej uczęszczanych nurkowiskach.
 7. dzień – suszenie sprzętu, relaks.
 8. dzień – powrót do Polski.

Zakwaterowanie

Hotel Planet Oasis

Nasze centrum nurkowe i zarazem hotel mieszczą się zaraz obok jednego z popularnych nurkowisk w samym sercu Dahabu – Lighthouse. Hotel ma własny dostęp do morza, odkryty basen i bardzo bogatą, różnorodną ofertę pokoi. Dla nas jednak najważniejsze jest to, że jest połączony z naszą bazą nurkową Planet Divers, która gości Polaków od wielu, wielu lat i jest bardzo popularną bazą wśród nurków technicznych. Bardzo bogata oferta usług i sprzętu dla nurków to jej główna wizytówka.

Cena: 2250zł + bilet lotniczy (obecnie ok. 1600zł)

W cenie zawarte jest:

 • nocleg w hotelu Planet Oasis w pokojach dwuosobowych typu Superior,
 • pakiet nurkowań (10 nurkowań, butle 11l z powietrzem lub nitroxem 32% + balast na wszystkie nurkowania, transport na miejsca nurkowe, w tym także jedeń dzień rejsu nurkowego łodzią typu „daily boat” z lunchem na pokładzie między nurkowaniami),
 • opieka polskiego instruktora i przewodnika, pomoc w planowaniu nurkowań rekreacyjnych, wsparcie merytoryczne i teczniczne.

W cenie nie uwzględniono:

 • wyżywienia poza śniadaniami w hotelu. Po nurkowaniach razem wychodzimy na miasto, do lokalnej knajpki, gdzie spędzamy leniwe popołudnie, kosztując lokalnych specjałów i odpoczywając na wielkich poduchach,
 • kosztów wynajmu sprzętu nurkowego (skontaktuj się wcześniej w celu ustalenia szczegółów, pakiety sprzętu dla kursantów oferujemy w specjalnych cenach)
 • opcjonalnego nurkowania nocnego dla chętnych (15 Euro)
 • ubezpieczenia podróżnego i nurkowego (oba obowiązkowo wykupujemy)
 • Nurkowania TEC: dopłata do nurkowań TEC + twinsety + stage 50% i 100% EAN. Zgodnie z cennikiem Planet Divers.

Warunki rezerwacji:

 • Zaliczka: cena biletu lotniczego (obecnie 1600zł) + 300zł na nocleg, płatna w dniu dokonania rezerwacji,
 • Dopłata pozostałej kwoty na 30 dni przed wyjazdem.
 • Paszport ważny 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do Polski.
 • Ważny certyfikat nurkowy prosimy zabrać na wyjazd
 • Ważny certyfikat szczepień COVID lub dodatkowo płatne testy przeciw COVID na miejscu.

Zapraszamy na kursy na tym wyjeździe:

ZAPRASZAMY NA KURSY na tym wyjeździe:

 • OWD (zakończenie kursu – wody otwarte) – dokończ kurs OWD rozpoczęty w Polsce, w Deepspocie i zrób pierwsze nurkowania w niesamowitych warunkach egipskich raf!
 • DEEP DIVER – osiągnij maksymalną głębokość rekreacyjną – 40m!
 • ADVANCED ADVENTURER – kiedy czas przejść z poziomu OWD na kolejny i spróbować nowych kierunków w nurkowaniu, w tym nurkowania na 30m.