Hańcza – na nurki i grzyby

Rodzinny weekend nurkowy, do tego wycieczki piesze i rowerowe

22-24/10/2021

Mierkinie – j. Hańcza

Hańcza to przede wszystkim malownicza i spektakularna suwalska morena. Pięknie pofałdowany krajobraz przykryty zielenią pól i lasów. W wielu zagłębieniach małe jeziorka. I ona, królowa polskich jezior – Hańcza.

ZAPISZ SIĘ!

Zapraszamy do naszego ulubionego Domu Gościnnego nad Hańczą. Miejsce to wydaje się być wprost idealnym miejscem na spędzenie czerwcowych wieczorów w suwalskiem.
Suwalskie pagórki, lasy, bezdroża, głazy naniesione przez lodowiec – wszystko to skąpane w wiosennych promieniach słońca – z pewnością jest odpowiednim kandydatem na najbardziej malownicze okoliczności przyrody.
W suwalskiem z pewnością warto odwiedzić wspaniałe wiadukty w Stańczykach. Będziemy podziwiać piękną przyrodę, warto wziąć rowery, zaplanować czas na dłuższe spacery.
A sama Hańcza? Hańcza od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród braci nurkowej. Dla mnie to o tyle ciekawe miejsce, że zapewnia pełen przegląd nurkowych wrażeń – jest tu wiele możliwości nurkowań dla ultragłębinowców (zatopione poniżej 30m historyczne łodzie rybackie, tzw. „dłubanki”), są piękne ścianki dla umiarkowanych głębinowców, można też znakomicie bawić się w przedziale od powierzchni do termokliny. Bardzo rzadko się zdarza, by na Hańczy spotkała nas zła wizura.
Wyjazd ten przede wszystkim skupia się na miłym spędzeniu czasu w gronie przyjaciół, znajomych i rodzin w tych pięknych okolicznościach. Nurkowanie tym razem chcemy wykonywać głównie po zachodniej stronie, spływając łodzią wzdłuż linii brzegowej w poszukiwaniu nowych dłubanek.

Oprócz nurkowania tu i ówdzie, zachęcamy do:

 • spacerów (grzybobranie!)
 • zwiedzania okolicy rowerami
 • do zabaw na świeżym powietrzu na najpiękniejszym placu zabaw w okolicy z najlepszym widokiem na całe jezioro! (Można spróbować łucznictwa, zagrać w Krykieta, Boule/Petanque/Bocce, siatkówkę, piłkę nożną)>

Dom Gościnny w Mierkinie jest nastawiony na rodzinne pobyty, jest miejsce do zabaw, do uprawiania sportów, warto też zabrać psa!

Plan wyjazdu

piątek – przyjazd do Domu Gościnnego w Mierkinie 7 w godzinach popołudniowych. Odprawa. Możliwe nurkowanie nocne.

sobota – rekreacja – po śniadaniu wyjazd na nurkowania (przy dobrej aurze bierzemy łódź) . Powrót na obiadokolację. Po obiedzie czas wolny (spacery, rowery, grzyby, gry na terenie) i opcjonalne nurkowanie (nocne) w j. Hańcza. Ognisko opcjonalnie.

niedziela – po śniadaniu nurkowania w j. Hańcza (znowu jak pogoda pozwoli, wypływamy łodzią). Późny obiad i zakończenie wyjazdu, powrót do domów.

Zakwaterowanie

Wracamy do Domu Gościnnego (adres: Mierkinie 7), który wybraliśmy na nasze ulubione miejsce noclegowania nad Hańczą. Dom gościnny to stara leśniczówka przeniesiona na najwyższy szczyt górujący nad jeziorem. Miejsce oferuje spektakularny widok na okolicę, a także bardzo przytulną rodzinną atmosferę. Kominek będzie nam rozświetlał chłodne wieczory. W domu czujemy się jak w rodzinnym schronisku górskim, który oferuje pokoje ze wspólnymi i osobnymi łazienkami. Pani Małgosia gotuje łącząc tradycyjną kuchnię suwalską z nowoczesnymi przepisami kuchni z różnych zakątków świata. Jedzenie jest przepyszne i nigdy go nie brakuje.

W trakcie wyjazdu opcjonalnie będzie można zanurkować w jeziorze Staw koło Suwałk, w jeziorze Mamry.

Cena

360zł z wyżywieniem (śniadanie + obiadokolacja)

Cena obejmuje
Noclegi, pełne wyżywienie: śniadania i obiadokolacje.
Opiekę instruktorów nurkowania i organizatora wycieczki

Cena nie obejmuje

 • Kolacji (na życzenie)/ ogniska (a z jedno przynajmniej zorganizujemy) – 45zł
 • Kosztów dojazdów, dodatkowego wyżywienia, opłat za zwierzęta (pies – 10 – 20zł/doba (zależnie od wielkości 🙂 )
 • Kosztów ładowania butli (ok. 20-30zł/ładowanie), opłat za wjazd na parkingi nad Hańczą (15-20zł)
 • Łódź dla nurków 200zł do podziału między uczestników spływu. 20zł transport sprzętu traktorem spod domu do łodzi i z powrotem.
 • Wypożyczenia sprzętu nurkowego,
 • wejść na atrakcje (Stańczyki).

ZAPRASZAMY NA KURSY w ten weekend:

 • DRY SUIT – opanuj w weekend nurkowanie w suchym skafandrze i nigdy nie kończ nurkowego sezonu! Kurs przeznaczony także dla nurków świeżo po OWD
 • DEEP DIVER – osiągnij maksymalną głębokość rekreacyjną – 40m!
 • ADVANCED ADVENTURER połączony z suchym skafandrem – kiedy czas przejść z poziomu OWD na kolejny i spróbować nowych kierunków w nurkowaniu, w tym nurkowania na 30m.

Dodaj komentarz