Heweliusz i Bornholm – 23-25/07/2021

Stało się! Wracamy na „Heweliusza”! To już nasza czwarta, wielka wyprawa na ten wrak.

„Jan Heweliusz” – nasz cel – zalega 20 mil na północny-wschód od wybrzeża Rugii, na głębokości 27 m. Stanowi ponure świadectwo tragedii, która rozegrała się tu przed laty. Mroczny i tajemniczy, ze załamaną nadbudówką i z rozrzuconymi ciężarówkami jakby zabawkami rozrzuconymi przez niesfornego dzieciaka,  leży na lewej burcie tworząc bardzo specyficzny pomnik ludzkiej głupoty, za którą kilkadziesiąt osób przypłaciło życiem. Odwiedziny na Heweliuszu to doświadczenie głębokie i silne. Zupełnie inne od tego, którego doświadczamy na innych wrakach.

Jednostka mierzyła 125 metrów długości i 17 metrów szerokości. „Heweliusz” mógł rozwijać prędkość 14 węzłów. Na swoich pokładach miał miejsce dla 36 wagonów towarowych, 18 ciężarówek i 30 przyczep. Nie oferował przewozów pasażerskich. Jedynymi pasażerami promu byli więc na szczęście nieliczni kierowcy ciężarówek i osoby im towarzyszące. Statek zatonął w nocy 14 stycznia 1993 roku. Winą za katastrofę obarczono najpierw załogę i ogólnie zły stan techniczny promu, potem po latach się z tego wycofano, ale nigdy nie wskazano właściwego winnego, którym był armator – ukrywający różne awarie i uszkodzenia promu, reperujący je pospiesznie, niestarannie i z fatalnym skutkiem dla stabilności statku.


Plan wyjazdu

23.07 – 20.00 – Zakwaterowanie na statku „DOKTOR LUBECKI” w porcie Kołobrzeg,  ul. Węgorzowa (samochody możemy zostawić na pobliskim, płatnym, strzeżonym parkingu).

23.07 – 23.00 – Wypłynięcie z portu, dotarcie na miejsce; prom „HEWELIUSZ”

24.07 – 07.00 – Nurkowanie 8.00 do 10.00. ładowanie butli,  drugie nurkowanie 13.00 do 15.00

24.07 – 20.00 – Zakotwiczenie przy Bornholmie, noc na statku.

25.07 – 7.00 – Wyjście na nurkowanie,  dotarcie na miejsce nurkowania około 8.00.

  • nurkowanie żaglowiec „AFFAIRE” przy Bornholm 8.00 do 10.00.
  • po nurkowaniu powrót w stronę Kołobrzegu, nurkowanie na wraku w okolicach Kołobrzegu.

25.07 po południu (godzina uzależniona od pogody i doboru wraków – od 16:00 do 20:00) – Powrót do portu Kołobrzeg

Affaire

Ostateczny dobór wraków na niedzielę będzie potwierdzony w dniu wypłynięcia, decyzja zostanie podjęta na podstawie prognoz pogodowych i stanu Bałtyku.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie na jednostce  DOKTOR LUBECKI w 2 kabinach 5 osobowych i 2 kabinach 4 osobowych. W standardzie koce (dobrze jest przywieźć swoje śpiwory i poduszki), poduszka. 2xWC,1x prysznic, messa, salon, pomieszczenie na sprzęt.

Jednostka „DOKTOR LUBECKI” wybudowana została dla Instytutu Morskiego przez Gdańską Stocznię Remontową z przeznaczeniem do badań ichtiologicznych, oceanograficznych, geologicznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. „DOKTOR LUBECKI” jako jednostka naukowa wyspecjalizował się w profilowaniu geologicznych struktur, pobieraniu osadów z dna morza oraz w podwodnych pracach nurkowych. Jednostka posiada dobre warunki socjalne i serwis oraz bezpieczną i wygodną windę nurkową, trap, wydajną sprężarkę. Całość stanowi dobrą bazę do nurkowań rekreacyjnych i zaawansowanych technicznych.

Cena

Cena za 2 noclegi z pełnym wyżywieniem wraz z pakietem nurkowym to 1100zł od osoby nurkującej.Cena obejmuje

  • 4 nurkowania ( 2 na wraku promu Jan Heweliusz, 2 na innych wrakach na trasie Kołobrzeg- Heweliusz- Bornholm – Kołobrzeg)
  • pełne wyżywienie
  • zakwaterowanie na statku
  • napełnianie butli powietrzem 

Cena nie obejmuje

  • Kosztów dojazdu (dojazd naszym busem 200zł)
  • Wypożyczenia sprzętu nurkowego