Heweliusz / Bornholm – 10-12/07/2020

„Jan Heweliusz” – nasz cel – zalega 20 mil na północny-wschód od wybrzeża Rugii, na głębokości 27 m. Stanowi ponure świadectwo tragedii, która rozegrała się tu przed laty. Mroczny i tajemniczy, ze załamaną nadbudówką i z rozrzuconymi ciężarówkami jakby zabawkami rozrzuconymi przez niesfornego dzieciaka,  leży na lewej burcie tworząc bardzo specyficzny pomnik ludzkiej głupoty, za którą kilkadziesiąt osób przypłaciło życiem. Odwiedziny na Heweliuszu to doświadczenie głębokie i silne. Zupełnie inne od tego, którego doświadczamy na innych wrakach.

Jednostka mierzyła 125 metrów długości i 17 metrów szerokości. „Heweliusz” mógł rozwijać prędkość 14 węzłów. Na swoich pokładach miał miejsce dla 36 wagonów towarowych, 18 ciężarówek i 30 przyczep. Nie oferował przewozów pasażerskich. Jedynymi pasażerami promu byli więc na szczęście nieliczni kierowcy ciężarówek i osoby im towarzyszące. Statek zatonął w nocy 14 stycznia 1993 roku. Winą za katastrofę obarczono najpierw załogę i ogólnie zły stan techniczny promu, potem po latach się z tego wycofano, ale nigdy nie wskazano właściwego winnego, którym był armator – ukrywający różne awarie i uszkodzenia promu, reperujący je pospiesznie, niestarannie i z fatalnym skutkiem dla stabilności statku.


Plan wyjazdu

10.07 – 20.00 – Zakwaterowanie na statku „DOKTOR LUBECKI” w porcie Kołobrzeg,  ul. Węgorzowa.

10.07 – 23.00 – Wypłynięcie z portu, dotarcie na miejsce; prom „HEWELIUSZ”

11.07 – 07.00 – Nurkowanie 8.00 do 10.00. ładowanie butli,  drugie nurkowanie 13.00 do 15.00

11.07 – 20.00 – Przybycie do portu na Bornholmie, czas wolny zwiedzanie miasta, portu, zakupy.

12.07 – 7.00 – Wyjcie z portu,  dotarcie na miejsce nurkowania około 8.00.

  • nurkowanie żaglowiec „AFFAIRE” 8.00 do 10.00.
  • Przepływanie na miejsce nurkowania, ładowanie butli, przygotowanie sprzętu.
    Nurkowanie masowiec „HALSTENBEK” 14.00 – 16.00

16.08 – 21.00 – Powrót do portu Kołobrzeg

Ostateczny dobór wraków na niedzielę będzie potwierdzony w dniu wypłynięcia, decyzja zostanie podjęta na podstawie prognoz pogodowych i stanu Bałtyku.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie na jednostce  DOKTOR LUBECKI w 2 kabinach 5 osobowych i 2 kabinach 4 osobowych. W standardzie koce, poduszka. 2xWC,1x prysznic, messa, salon, pomieszczenie na sprzęt.

Jednostka „DOKTOR LUBECKI” wybudowana została dla Instytutu Morskiego przez Gdańską Stocznię Remontową z przeznaczeniem do badań ichtiologicznych, oceanograficznych, geologicznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. „DOKTOR LUBECKI” jako jednostka naukowa wyspecjalizował się w profilowaniu geologicznych struktur, pobieraniu osadów z dna morza oraz w podwodnych pracach nurkowych. Jednostka posiada dobre warunki socjalne i serwis oraz bezpieczną i wygodną windę nurkową, trap, wydajną sprężarkę. Całość stanowi dobrą bazę do nurkowań rekreacyjnych i zaawansowanych technicznych.

Cena

Cena za 2 noclegi ze śniadaniami wraz z pakietem nurkowych to 950zł od osoby nurkującej.

Cena obejmuje

  • 4 nurkowania ( 2 na wraku promu Jan Heweliusz, 2 na innych wrakach na trasie Kołobrzeg- Heweliusz- Bornholm – Kołobrzeg)
  • pełne wyżywienie
  • zakwaterowanie na statku
  • napełnianie butli powietrzem 

Cena nie obejmuje

  • Kosztów dojazdów
  • Wypożyczenia sprzętu nurkowego,