Kobanya – 18-20/02/2022

Kőbánya to zalana kopalnia w samym sercu Budapesztu (dokładny adres to Bánya utca 37) i jedna z perełek nurkowej Europy. Kolejne miejsce na liście obowiązkowych punktów nurkowych „must see”.

W tym miejscu, w XVIII wieku wydobywano wapień wykorzystywany przy budowie wspaniałej budapesztańskiej architektury. Później podziemia wykorzystywał browar. Obecnie część suchych korytarzy jest utrzymywana przez władze jako ewentualny schron, w udostępnionej części można spotkać pojedyncze wycieczki. Zdarza się też, że na miejscu kręcą filmy (doskonała sceneria do filmów science fiction 😉 ).

Myśląc o kopalni widzisz ciasne i ciemne korytarze wydrążone w czarnej ziemi, pojedyncze drewniane podparcia, stemple i zbutwiałe deski. Nic z tego!

Ściany kopalni Kobanya dosłownie świecą bielą wapienia, a wszystkie korytarze są wydrążone w litej skale. Mowa tu o przepastnych korytarzach, wielkich halach – wręcz katedrach i spektakularnych klatkach schodowych. O skali tego miejsca mogą mówić jego korytarze, którymi poruszały się niegdyś ciężarówki transportujące piwo. Są i oczywiście ciaśniejsze przestrzenie dla fanów przeciskania się i zaglądania w różne zakamarki, jednak cztery najpopularniejsze trasy obejmują w większości łatwo dostępne i obszerne przestrzenie, w których nie są wymagane żadne specjalne umiejętności jaskiniowe. Nurkowanie w tych czterech miejscach odbywa się na takich samych warunkach jak w meksykańskich Cenotach – nurkowanie z przewodnikiem po dobrze zbadanych i przygotowanych trasach z oznaczeniem i szybkim dostępem do powietrza.

Budapeszt leży na źródłach geotermalnych. To właśnie tutaj zlokalizowana jest bardzo popularna wśród nurków jaskiniowych zalana jaskinia (a raczej cały system jaskiń) Molnar Janos, w której temperatura wody waha się od 10 do 30 stopni. W Kobanyi za to możemy zawsze liczyć na przynajmniej 10 stopni, nawet w zimę, więc są to bardzo komfortowe warunki jak dla nas.

Jest to kolejne po estońskim Rummu magiczne miejsce, które odwiedzimy w ramach przygody „urban diving” – czyli nurkowania w budynkach. Jest to niesamowite połączenie nurkowej turystyki z adrenaliną eksploracji opuszczonych budynków.

Po nurkowaniach zapraszamy do Budapesztu nad brzeg Dunaju. Spacer wieczorową porą wzdłuż rzeki, wejście na wzgórze Gellerta, meandrowanie uliczkami miasta i przesiadywanie w jednej z węgierskich knajpek próbując specjałów węgierskiej kuchni przy kieliszku czerwonego, aromatycznego wina węgierskiego jest doskonałym dopełnieniem dnia pełnego wrażeń. Budapeszt należy do bardzo wąskiej grupy miast, w których czuję się jak u siebie w domu.

Wymagania odnośnie uprawnień i sprzętu w kopalni Kobanya:

1. Wymagana specjalizacja Nitroks (wszystkie nurkowania robimy na nitroksie 32)
2. AOWD + DEEP – w co najmniej dwóch lokacjach schodzimy poniżej 30m głębokości.
3. Wymagany: suchy skafander i dwa niezależne źródła oddechu (butla na plecach plus duży stejdż lub twin, lub konfiguracja SideMount) – możliwość wypożyczenia brakującego sprzętu, jednak przed wyjazdem obowiązkowe jest opływanie się w danej konfiguracji.
4. Opcjonalnie posiadacze uprawnień AOWD i rekreacyjnej konfiguracji na pojedynczej butli mogą zanurkować – ale ograniczenie do jednego obszaru nurkowego.
5. Opcjonalne uprawnienia Overhead (wreck/cave), Advanced Nitroks i wyżej + techniczna konfiguracja by mieć dostęp do wszystkich miejsc nurkowych i wykonywać dalszą eksplorację.

CENA: 1400zł

UWAGA: Do każdej grupy na wskazanym poziomie umiejętności i posiadanej konfiguracji będzie przypisany przewodnik.

Mapa Kobanyi naniesiona na GoogleMaps. Kobanya to prawdziwe podziemne miasto.

Zakwaterowanie:

Nocujemy w naszym ulubionym hotelu Chesscom, niedaleko starej kopalni (ok. 15min jazdy autem). Do dyspozycji mamy pokoje dwuosobowe, w cenie noclegu mamy wliczone śniadanie. Hotel Chesscom jest znakomicie skomunikowany z miastem, ma swój wewnętrzny parking, pokoje są schludne, w dobrym standardzie.
Zaraz obok mamy duże centrum handlowe… połączone ze stacją metra i zajezdnią autobusową. Zatem po nurkach możemy zostawić auto pod hotelem i dojechać na miasto w dwadzieścia minut. Zaraz obok hotelu jest też przyzwoita restauracja z lokalnymi specjałami (i dobrym piwem!).

UWAGA: w dobie kwarantanny i pandemii jedzenie możemy tylko zamawiać na wynos/z dowozem do hotelu.

Cena obejmuje:

  • Dwa noclegi
  • Dwa śniadania
  • Wejścia na teren kopalni i 4 nurkowania (także ładowanie butli nitroksem) z przewodnikiem (w tym opieka polskiego instruktora)
  • Ładowanie nitroksem 32% butli

Cena nie obejmuje:

  • Kosztów dojazdów
  • Kosztów pozostałych posiłków
  • Wypożyczenia sprzętu nurkowego


    Potrzebujesz sprzęt dostosowany do tego typu nurkowań? Odezwij się, wypożyczymy i przygotujemy sprzęt dla Ciebie.

501-744-477
kuba@nurklub.pl

Dodaj komentarz