Open Water Diver – Podstawowy Kurs Nurkowania

To od niego zaczynasz swoją nurkową przygodę i uzyskujesz pierwsze uprawnienia do nurkowania. Nie martw się, zanim się zorientujesz, czas zleci tak szybko, że zanim się obejrzysz, już będziesz mieć certyfikat nurka w ręku.

Kursy rozpoczynamy przynajmniej raz w miesiącu. Sprawdź kalendarz spotkań informacyjnych online TUTAJ

Spotkania organizowane są online, kliknij w poniższy odnośnik, wybierz interesujący Cię termin spotkania, zarejestruj się i połącz za pomocą aplikacji ZOOM w wybranym terminie. Rejestracja pod poniższym odnośnikiem pozwoli Ci dołączyć do naszego spotkania online w danym terminie – wystarczy telefon/tablet/komputer z kamerką i dostępem do internetu.

Jeżeli chcesz odbyć spotkanie bezpośrednio, osobiście, zadzwoń (tel.501-744-477) lub skontaktuj się z nami za pomocą paska „zapytaj o szczegóły” poniżej.

REJESTRACJA NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE ONLINE – WYBIERZ DATĘ

ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY!

Na czym polega kurs Open Water Diver?

Podstawowy kurs nurkowania to połączenie zajęć basenowych przygotowujących do nurkowań w wodach otwartych, teorii (różne zagadnienia z fizyki dotykające problematyki zwiększonego ciśnienia, oddychania pod wodą z butli ze sprężonym powietrzem, poruszania się w środowisku wodnym i oczywiście omówienie sprzętu nurkowego zaczynając od maski i płetw a kończąc na kompletnym akwalungu z butlą nurkową) i szkoleniowych nurkowań na wodach otwartych. Kurs kończy się testem sprawdzającym wiedzę teoretyczną kandydata oraz zaliczeniem konkretnych umiejętności na nurkowaniach w wodach otwartych).

Z czego składa się kurs?

Kurs zaczynamy od zajęć basenowych:- 5 sesji basenowych, na których wykonujemy szereg ćwiczeń związanych z radzeniem sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach, z udzielaniem pomocy nurkom towarzyszącym i z ogólną obsługą sprzętu nurkowego. Sesje basenowe trwają zwykle około dwóch godzin każda. Najpierw przygotowujemy sprzęt i omawiamy ćwiczenia, które będziemy wykonywać pod wodą, potem spędzamy około sześćdziesiąt minut w basenie. Po zajęciach szybki demontaż sprzętu i omówienie kończące sesję.

W międzyczasie zaczynamy zaliczać część teoretyczną podzieloną na pięć działów:

– sprzęt,

– fizyka nurkowania,

– ratownictwo,

– środowisko podwodne,

– umiejętności nurkowe

Teoria kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę.

Teoria to przede wszystkim interaktywny podręcznik w postaci aplikacji na komputery i tablety, uzupełniająco: wykłady i prezentacje prowadzone przez instruktora

Kurs kończy się wyjazdem na wody otwarte:

– 4 nurkowania w wodach otwartych, na nich powtarzamy część ćwiczeń z basenów, uczymy się planować i przeprowadzać nurkowania, uczymy się nawigacji podwodnej i używania takich dodatkowych elementów wyposażenia nurkowego jak powierzchniowa boja sygnalizacyjna.

Wyjazd na wody otwarte ustalany jest indywidualnie, możesz zdecydować się na weekend nad jednym z polskich nurkowisk (jeziora lub zalane kamieniołomy: Piechcin koło Pakości, kamieniołom „Koparki” koło Jaworzna, jezioro Narty koło Szczytna czy suwalska Hańcza), lub na wyjazd za granicę (jedziemy na 7 dni, z czego 5 dni jest poświęconych na nurkowanie, w tym 2 dni na nurkowania szkoleniowe a reszta na normalne nurkowania rekreacyjne)

Ile czasu zajmuje zrobienie kursu?

Klasyczny kurs to jedno spotkanie basenowe tygodniowo. Spotkania basenowe odbywają się wieczorami w tygodniu. Do tego wyjazd kończący kurs – 4 nurkowania na wodach otwartych realizowane w ciągu jednego weekendu. W tym trybie kurs zajmuje miesiąc z kawałkiem.

Ja jednak proponuję od tego roku nową formułę. Kurs nurkowania w cztery dni. Dni szkoleniowe nie muszą następować po sobie. Pierwszy i drugi dzień kursu spędzamy na basenie Deep Spot Mszczonów lub „Body Shape” na Kabatach. Pierwszego dnia robimy trzy sesje basenowe, drugiego dnia – co najmniej dwie. Jest też czas na opcjonalną, dodatkową – szóstą sesję. W międzyczasie możemy uporać się z częścią teoretyczną i napisać egzamin kończący teorię kursu. Potem zostaje już nam umówić się na wyjazd kończący kurs – zwykle wyjeżdżamy w weekendy, ale nie ma też problemu by skończyć kurs w dni robocze.

Zajęcia basenowe prowadzone są na:

  • Deepspot w Mszczonowie. Ewenement w skali światowej. Głęboki basen dla nurków – pełny zakres głębokości szkoleniowych – wiele atrakcji dla nurków, idealne warunki do szkolenia przez cały rok! Zobacz nasz film z nurkowania przed otwarciem obiektu!
  • Basenie „Body Shape” al. KEN 11. Kameralny, prywatny basen. Idealne rozwiązanie dla szukających spokojnych warunków – spotykamy się w tygodniu od rana, basen praktycznie jest cały dla nas.

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 1400zł, do tego dochodzi koszt zakupu zestawu do nauki teorii: podręcznik, zestaw z DVD, lub aplikacja na tablet/komputer i opłata certyfikacyjna:

  • W federacji SSI jest to aplikacja na telefon/tablet/komputer (250zł, w tym opłata certyfikacyjna).

    Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Wyjazdy na wody otwarte w Polsce w celu zakończenia podstawowego kursu planowane są w okresie od maja do października.
    Przykładowy wyjazd na weekend w Polsce – ok. 500zł (cena noclegu, kosztów nurkowań).

Kurs w wariancie indywidualnym (jeden kursant – jeden instruktor, indywidualny tok szkolenia) kosztuje 1700zł.

Co obejmuje cena?

Wypożyczenie kompletnego sprzętu nurkowego (zachęcamy do zakupu podstawowego zestawu, tzw. ABC, czyli maski nurkowej z fajką i płetw, jednak nie jest to wymagane, dysponujemy swoim sprzętem ABC), wejście na pływalnie, nabijanie butli nurkowych powietrzem na czas zajęć basenowych i nurkowań w wodach otwartych), zestaw do nauki wraz z opłatą licencyjną. Koszty wyjazdu na polskie wody obejmują koszt noclegu, często też śniadania, wejść na teren nurkowiska i opłaty bazowe (korzystanie z infrastruktury bazy nurkowej). W przypadku wyjazdów zagranicznych bardzo często w cenie skalkulowany też jest dojazd (bilety lotnicze), nocleg z pełnym wyżywieniem i koszty nurkowań na 5 dni.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Stawiam na bardziej indywidualne podejście do szkolenia i wolę skupiać się na małych grupach, po dwie, trzy osoby maksymalnie. Mamy wtedy dużo czasu na przećwiczenie umiejętności i powtórki. W razie czego nie mam też problemu by dołożyć dodatkową sesję basenową tylko po to by kursant mógł nabyć odpowiednie przygotowanie do nurkowań w wodach otwartych. W trakcie kursu wykraczam często poza minimum programowe, ćwiczymy doskonalenie podstawowych umiejętności nurkowych: utrzymywanie pływalności (kontrola czy opadamy czy wynurzamy się w trakcie nurkowania), prawidłowe nawyki dobrego nurka (odpowiednia pozycja ciała w trakcie nurkowania, świadoma obsługa sprzętu nurkowego tak by działał najlepiej i najdłużej, techniki udoskonalające: pływanie nurkową żabą, zawisanie w toni.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji SSI?

SSI to teraz największa i najbardziej rozpoznana marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji SSI, lub przy najmniej honorującą uprawnienia. Szkolenie według standardów tej organizacji oznacza, że uczysz się według konkretnego szablonu zdobywania umiejętności. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz od federacji e-certyfikat Open Water Diver, który uprawnia do nurkowania partnerskiego (zawsze nurkujemy z kimś w parze, nurkowania samodzielne są dopuszczalne na kolejnym etapie szkoleniowym po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia) do maksymalnej głębokości 18 metrów, a naszym partnerem powinna być przynajmniej osoba z takim samym poziomem uprawnień i doświadczeń.

Z czym warto połączyć kurs OWD?

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość nurkową z polskimi wodami, a wiesz, że są to wody raczej chłodniejsze (poniżej pewnej głębokości mają stałą temperaturę czterech stopni Celsjusza), to warto rozważyć połączenie kursu OWD z kursem – specjalizacją SSI Dry Suit (nurkowanie w suchym skafandrze). Dojdą wtedy – jedna sesja basenowa zapoznająca z suchym skafandrem, jedno nurkowanie na wodach otwartych – ćwiczenie umiejętności nurkowych w odniesieniu do używania suchego skafandra (skafander gazo i wodoszczelny, pod którym ciało nurka pozostaje suche przez cały czas nurkowania, skafander pozwala nurkowi założyć dodatkową odzież ochronną, która zapewnia komfort termiczny przez całe nurkowanie). Dodatkowo 200zł koszt kursu i około 200zł certyfikat potwierdzający uprawnienia SSI Dry Suit.

Inne warianty kursu podstawowego, wybierz coś skrojonego specjalnie pod Ciebie:

  • Scuba Diver – zakończ kurs podstawowy na etapie 5 sesji w basenie Deepspot. Uzyskasz uprawnienia do nurkowania do 12m z przewodnikiem nurkowym lub instruktorem.
  • Referral Diver – wykonaj część kursu podstawowego, np. całą część teoretyczną i część basenową. Dokończ kurs za granicą w dowolnym wybranym centrum nurkowym na świecie.
  • Indoor Diver – wykonaj cały program kursu podstawowego w basenie Deepspot, w bardzo komfortowych warunkach. Otrzymasz certyfikat do nurkowania w basenach nurkowych (Bruksela – Nemo33, Włochy – Y40 Deep Joy, Polska – Deepspot), a w dowolnym momencie wykonaj dwa nurkowania uzupełniające na wodach otwartych celem podniesienia uprawnień do pełnego Open Water Diver.

Chcesz poznać więcej szczegółów tych wariantów kursów – dzwoń!