Open Water Diver – Podstawowy Kurs Nurkowania

To od niego zaczynasz swoją nurkową przygodę i uzyskujesz pierwsze uprawnienia do nurkowania. Nie martw się, zanim się zorientujesz, czas zleci tak szybko, że zanim się obejrzysz, już będziesz mieć certyfikat nurka w ręku.

Terminy spotkań organizacyjnych w roku 2021: 24.02, 24.03, 28.04, 26.05, 23.06, 28.07, 25.08, 22.09. Godzina 18:00.

Spotkania organizowane są online, kliknij w poniższy odnośnik, wybierz interesujący Cię termin spotkania, zarejestruj się i połącz za pomocą aplikacji ZOOM w wybranym terminie. Rejestracja pod poniższym odnośnikiem pozwoli Ci dołączyć do naszego spotkania online w danym terminie – wystarczy telefon/tablet/komputer z kamerką i dostępem do internetu.

Jeżeli chcesz odbyć spotkanie bezpośrednio, osobiście, zadzwoń (tel.501-744-477) lub skontaktuj się z nami za pomocą paska „zapytaj o szczegóły” poniżej.

REJESTRACJA NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE ONLINE – WYBIERZ DATĘ

ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY!

Na czym polega kurs Open Water Diver?

Podstawowy kurs nurkowania to połączenie zajęć basenowych przygotowujących do nurkowań w wodach otwartych, teorii (różne zagadnienia z fizyki dotykające problematyki zwiększonego ciśnienia, oddychania pod wodą z butli ze sprężonym powietrzem, poruszania się w środowisku wodnym i oczywiście omówienie sprzętu nurkowego zaczynając od maski i płetw a kończąc na kompletnym akwalungu z butlą nurkową) i szkoleniowych nurkowań na wodach otwartych. Kurs kończy się testem sprawdzającym wiedzę teoretyczną kandydata oraz zaliczeniem konkretnych umiejętności na nurkowaniach w wodach otwartych).

Z czego składa się kurs?

Kurs zaczynamy od zajęć basenowych:- 5 sesji basenowych, na których wykonujemy szereg ćwiczeń związanych z radzeniem sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach, z udzielaniem pomocy nurkom towarzyszącym i z ogólną obsługą sprzętu nurkowego. Sesje basenowe trwają zwykle około dwóch godzin każda. Najpierw przygotowujemy sprzęt i omawiamy ćwiczenia, które będziemy wykonywać pod wodą, potem spędzamy około sześćdziesiąt minut w basenie. Po zajęciach szybki demontaż sprzętu i omówienie kończące sesję.

W międzyczasie zaczynamy zaliczać część teoretyczną podzieloną na pięć działów:

– sprzęt,

– fizyka nurkowania,

– ratownictwo,

– środowisko podwodne,

– umiejętności nurkowe

Teoria kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę.

Teoria to przede wszystkim interaktywny podręcznik w postaci aplikacji na komputery i tablety, uzupełniająco: wykłady i prezentacje prowadzone przez instruktora

Kurs kończy się wyjazdem na wody otwarte:

– 4 nurkowania w wodach otwartych, na nich powtarzamy część ćwiczeń z basenów, uczymy się planować i przeprowadzać nurkowania, uczymy się nawigacji podwodnej i używania takich dodatkowych elementów wyposażenia nurkowego jak powierzchniowa boja sygnalizacyjna.

Wyjazd na wody otwarte ustalany jest indywidualnie, możesz zdecydować się na weekend nad jednym z polskich nurkowisk (jeziora lub zalane kamieniołomy: Piechcin koło Pakości, kamieniołom „Koparki” koło Jaworzna, jezioro Narty koło Szczytna czy suwalska Hańcza), lub na wyjazd za granicę (jedziemy na 7 dni, z czego 5 dni jest poświęconych na nurkowanie, w tym 2 dni na nurkowania szkoleniowe a reszta na normalne nurkowania rekreacyjne)

Ile czasu zajmuje zrobienie kursu?

Klasyczny kurs to jedno spotkanie basenowe tygodniowo. Spotkania basenowe odbywają się wieczorami w tygodniu. Do tego wyjazd kończący kurs – 4 nurkowania na wodach otwartych realizowane w ciągu jednego weekendu. W tym trybie kurs zajmuje miesiąc z kawałkiem.

Ja jednak proponuję od tego roku nową formułę. Kurs nurkowania w cztery dni. Dni szkoleniowe nie muszą następować po sobie. Pierwszy i drugi dzień kursu spędzamy na basenie Deep Spot Mszczonów lub „Body Shape” na Kabatach. Pierwszego dnia robimy trzy sesje basenowe, drugiego dnia – co najmniej dwie. Jest też czas na opcjonalną, dodatkową – szóstą sesję. W międzyczasie możemy uporać się z częścią teoretyczną i napisać egzamin kończący teorię kursu. Potem zostaje już nam umówić się na wyjazd kończący kurs – zwykle wyjeżdżamy w weekendy, ale nie ma też problemu by skończyć kurs w dni robocze.

Zajęcia basenowe prowadzone są na:

 • Deepspot w Mszczonowie. Otwarty w zeszłym roku – ewenement w skali światowej. Głęboki basen dla nurków – pełny zakres głębokości szkoleniowych – wiele atrakcji dla nurków. Zobacz nasz film z nurkowania przed otwarciem obiektu!
 • Basenie „Body Shape” al. KEN 11. Kameralny, prywatny basen. Idealne rozwiązanie dla szukających spokojnych warunków – spotykamy się w tygodniu od rana, basen praktycznie jest cały dla nas.
 • „Aktywna Warszawa” przy stadionie Polonii (ul. Konwiktorska 6). Doskonały dojazd, duży parking pod pływalnią = zero problemów z parkowaniem. Zajęcia w czwartki od godziny 19:00.

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 1350zł, do tego dochodzi koszt zakupu zestawu do nauki teorii: podręcznik, zestaw z DVD, lub aplikacja na tablet/komputer i opłata certyfikacyjna:

 • W federacji SSI jest to aplikacja na telefon/tablet/komputer (250zł, w tym opłata certyfikacyjna).
 • W federacji PADI ( 330zł wariant materiałów tradycyjnych lub 500zł aplikacja na tablet/komputer i nauka online).

  Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Wyjazdy na wody otwarte w Polsce w celu zakończenia podstawowego kursu planowane są w okresie od maja do października.
  Przykładowy wyjazd na weekend w Polsce – 450zł (cena noclegu, kosztów nurkowań).

Kurs w wariancie indywidualnym (jeden kursant – jeden instruktor, indywidualny tok szkolenia) kosztuje 1700zł.

Co obejmuje cena?

Wypożyczenie kompletnego sprzętu nurkowego (zachęcamy do zakupu podstawowego zestawu, tzw. ABC, czyli maski nurkowej z fajką i płetw, jednak nie jest to wymagane, dysponujemy swoim sprzętem ABC), wejście na pływalnie, nabijanie butli nurkowych powietrzem na czas zajęć basenowych i nurkowań w wodach otwartych), zestaw do nauki wraz z opłatą licencyjną. Koszty wyjazdu na polskie wody obejmują koszt noclegu, często też śniadania, wejść na teren nurkowiska i opłaty bazowe (korzystanie z infrastruktury bazy nurkowej). W przypadku wyjazdów zagranicznych bardzo często w cenie skalkulowany też jest dojazd (bilety lotnicze), nocleg z pełnym wyżywieniem i koszty nurkowań na 5 dni.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Stawiam na bardziej indywidualne podejście do szkolenia i wolę skupiać się na małych grupach, po dwie, trzy osoby maksymalnie. Mamy wtedy dużo czasu na przećwiczenie umiejętności i powtórki. W razie czego nie mam też problemu by dołożyć dodatkową sesję basenową tylko po to by kursant mógł nabyć odpowiednie przygotowanie do nurkowań w wodach otwartych. W trakcie kursu wykraczam często poza minimum programowe, ćwiczymy doskonalenie podstawowych umiejętności nurkowych: utrzymywanie pływalności (kontrola czy opadamy czy wynurzamy się w trakcie nurkowania), prawidłowe nawyki dobrego nurka (odpowiednia pozycja ciała w trakcie nurkowania, świadoma obsługa sprzętu nurkowego tak by działał najlepiej i najdłużej, techniki udoskonalające: pływanie nurkową żabą, zawisanie w toni.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji PADI lub SSI?

PADI i SSI to największe i najbardziej rozpoznane marki wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji PADI lub SSI, lub przy najmniej honorującą ich uprawnienia. Szkolenie według standardów tych organizacji oznacza, że uczysz się według konkretnego szablonu zdobywania umiejętności. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz od federacji e-certyfikat Open Water Diver, który uprawnia do nurkowania partnerskiego (zawsze nurkujemy z kimś w parze, nurkowania samodzielne są dopuszczalne na kolejnym etapie szkoleniowym po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia) do maksymalnej głębokości 18 metrów, a naszym partnerem powinna być przynajmniej osoba z takim samym poziomem uprawnień i doświadczeń.

Z czym warto połączyć kurs OWD?

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość nurkową z polskimi wodami, a wiesz, że są to wody raczej chłodniejsze (poniżej pewnej głębokości mają stałą temperaturę czterech stopni Celsjusza), to warto rozważyć połączenie kursu OWD z kursem – specjalizacją PADI Dry Suit (nurkowanie w suchym skafandrze). Dojdą wtedy – jedna sesja basenowa zapoznająca z suchym skafandrem, jedno nurkowanie na wodach otwartych – ćwiczenie umiejętności nurkowych w odniesieniu do używania suchego skafandra (skafander gazo i wodoszczelny, pod którym ciało nurka pozostaje suche przez cały czas nurkowania, skafander pozwala nurkowi założyć dodatkową odzież ochronną, która zapewnia komfort termiczny przez całe nurkowanie). Dodatkowo 200zł koszt kursu i około 200zł certyfikat potwierdzający uprawnienia PADI Dry Suit.

Inne warianty kursu podstawowego, wybierz coś skrojonego specjalnie pod Ciebie:

 • Scuba Diver – zakończ kurs podstawowy na etapie 5 sesji w basenie Deepspot. Uzyskasz uprawnienia do nurkowania do 12m z przewodnikiem nurkowym lub instruktorem.
 • Referral Diver – wykonaj część kursu podstawowego, np. całą część teoretyczną i część basenową. Dokończ kurs za granicą w dowolnym wybranym centrum nurkowym na świecie.
 • Indoor Diver – wykonaj cały program kursu podstawowego w basenie Deepspot, w bardzo komfortowych warunkach. Otrzymasz certyfikat do nurkowania w basenach nurkowych (Bruksela – Nemo33, Włochy – Y40 Deep Joy, Polska – Deepspot), a w dowolnym momencie wykonaj dwa nurkowania uzupełniające na wodach otwartych celem podniesienia uprawnień do pełnego Open Water Diver.

Chcesz poznać więcej szczegółów tych wariantów kursów – dzwoń!