PADI DPV – skuter podwodny

Podwodne skutery DPV (Diver Propulsion Vehicle) początkowo służyły nurkom technicznym podczas nurkowań jaskiniowych. Skuter pomaga spenetrować obszary jaskiń położone daleko od miejsca wejścia, gdzie samodzielne dopłynięcie kosztowałoby za dużo czasu i gazu oddechowego. Dziś skutery są dostępne również dla nurków rekreacyjnych i cieszą się coraz większą popularnością. Co daje nurkowi użycie skutera podwodnego? Skraca czas dotarcia do głównego celu nurkowania, np. wraku, poważnie zmniejsza ilość zużywanych gazów oddechowych i zwiększa zasięg w trakcie nurkowania.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej oraz oszczędzić powietrze, czyli efektywniej wykorzystać czas Twojego nurkowania, to ten kurs jest w sam raz dla Ciebie. Podczas realizacji programu nauczysz się technik potrzebnych, aby bezpiecznie nurkować ze skuterem.

ZAPISZ SIĘ!

Na czym polega kurs PADI DPV?

Nurkowanie z DPV wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia nurkowego. Przede wszystkim musisz posiadać uprawnienia nurkowe (min OWD), czuć się swobodnie pod wodą, utrzymywać neutralną pływalność i z łatwością wykonywać procedury awaryjne. 

Z czego składa się kurs?

Kurs PADI DPV obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym dwa nurkowania na wodach otwartych, w czasie których zwrócimy uwagę na:

  • planowanie, organizowanie, procedury, techniki, problemy i zagrożenia związane z nurkowaniem przy wykorzystaniu skuterów podwodnych
  • zagadnienia dotyczące sprzętu, takie jak: odpowiednie używanie akumulatorów, sposób konserwacji, środki ostrożności i ochrona przed zalaniem
  • określanie zasięgu i punktów zwrotnych w czasie nurkowania ze skuterem, najczęstsze awarie skuterów i ich zapobieganie ryzyko związane z nurkowaniem ze skuterem oraz techniki i procedury unikania niebezpieczeństw
  • techniki pozwalające unikać uszkadzania delikatnego podwodnego życia

W naszej szkolę kurs przeprowadzamy na dużych jednostkach typu Suex VR1 i rozszerzamy o elementy związane z użytkowaniem bardziej zaawansowanych jednostek, kurs jest doskonałym przygotowaniem do użytkowania skutera „technicznego”: podpinanie skutera do uprzęży, przygotowanie i rozpoczynanie nurkowania ze skuterem, sytuacje awaryjne w trakcie nurkowania ze skuterem, deponowanie („parkowanie”) skutera.
W ramach praktyki przewidziane są 2 nurkowania na wodach otwartych

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 200zł, do tego dochodzi podręcznik i opłata certyfikacyjna federacji PADI (210 zł). Wynajęcie skutera na dwa dni kosztuje 200-250zł. Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta.

Co obejmuje cena?

Nurkowania na wodach otwartych, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach. Konsultacje dotyczące konfiguracji sprzętu i eksploatacji skuterów. Wypożyczenie brakującego sprzętu nurkowego jest dodatkowo płatne. Ładowanie butli płatne zgodnie z cennikiem lokalnej bazy nurkowej (zwykle 1.50zł/litr pojemności butli).

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Wszystkie nurkowania wykonasz w ciągu jednego wyjazdu. Przed nurkowaniami zrobimy wykład, a także pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na to nurkowanie. Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on tylko uczestnikiem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji PADI?

PADI to największa i najbardziej rozpoznana marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji PADI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu PADI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat PADI DPV uprawniający do nurkowania lub wypożyczenia skutera.