PADI Wreck Diver – nurkowanie wrakowe

Wraki są fascynujące nie tylko ze względu na wygląd czy kształt, historię, fotogeniczność ale także to ważny aspekt edukacji nurka. Do nurkowań wrakowych trzeba się przygotować odpowiednio, a już szczególnie do tych leżących w zimnych wodach i na większej głębokości.  Jeśli chcesz  odkrywać zatopione statki, rozbite samoloty i zagubione pod powierzchnią wody skarby ta specjalizacja jest właśnie dla ciebie.

Na czym polega kurs PADI Wreck Diver?

Kurs nurkowania wrakowego przeznaczony jest dla nurków, którzy chcą bezpiecznie zwiedzać zalegające na dnie mórz wraki. Kurs PADI Wreck Diver możesz odbyć zaraz po ukończeniu AOWD. Podczas szkolenia zapoznasz się ze specyfiką nurkowania w morzu i na wrakach. Poznasz podstawy identyfikacji i nawigacji na wraku, a także planowania i bezpiecznego nurkowania, przewidywania i radzenia sobie w określonych sytuacjach.  Nauczymy cię dowiązywać linę opustową, obsługiwać kołowrotek, poruszać się w wąskich przestrzeniach i  w miejscach gdzie osady mogą całkowicie zepsuć widoczność oraz prawidłowego strzelania bojki sygnalizacyjnej czy techniki wycinania się z sieci.

Z czego składa się kurs?

Kurs PADI Wreck Diver składa się z teorii, która obejmuje następujące zagadnienia:

  • Nurkowanie na wrakach a prawo
  • Ryzyko związane z nurkowaniem na wrakach
  • Techniki nurkowania na wrakach: pływalność w warunkach ograniczonej widoczności, ewakuacja nurka z problemami z wraku, montowanie liny poręczowej
  • Poszukiwania i badania podwodnych wraków
  • Wykonywanie map wraków
  • Penetracja wraku
  • Prądy morskie

 
W ramach praktyki przewidziane są 4 nurkowania na wodach otwartych na obiektach umożliwiających ćwiczenie technik poręczowania i rozwiązywania sytuacji awaryjnych czy wycinanie z sieci rybackich.

Kurs zwykle przeprowadzamy podczas wyjazdu nad Zatokę Gdańską lub innego wyjazdu umożliwiającego tego typu szkolenie. Preferujemy też podział kursu na dwa etapy: pierwszy weekend – ćwiczenia z poręczowania i innych technik używanych na wrakach w warunkach kontrolowanych (wraki zatoki albo kamieniołomy: Piechcin, Zakrzówek lub Koparki), drugi weekend – nurkowania na wrakach (planowanie i wykonywanie nurkowań na wraku)

Ile to kosztuje?

Kurs standardowo kosztuje 400zł, do tego dochodzi podręcznik i opłata certyfikacyjna federacji PADI (210 zł). Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Przykładowy wyjazd nad Bałtyk to koszt rzędu 400 – 800zł.

Co obejmuje cena?

Zajęcia teoretyczne i praktyczne. Nurkowania na wodach otwartych, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Przed nurkowaniami zrobimy wykład, a także pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na temat tego nurkowania. Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji PADI?

PADI to największa i najbardziej rozpoznana marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji PADI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu PADI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat PADI Wreck Diver uprawniający do nurkowania na wrakach z możliwością częściowej penetracji wnętrza (z widocznością na zewnątrz) do głębokości zgodnej z posiadanymi uprawnieniami.

https://cialisturk.blogkullan.com