Klubowa niedziela w Piechcinie 27.02.2022

Piechcin to niewielka miejscowość, w której znajduje się niezwykły akwen do nurkowania. Ten obszar wodny, powstał po zalaniu wapiennego wyrobiska i jest przez to wyjątkowo malowniczym miejscem. Jezioro otaczają białe wapienne skały kontrastujące z czystą lazurową wodą. Przez chwilę można się poczuć jak na wakacjach nad Morzem Śródziemnym. Nurkowanie w Piechcinie pozwala na przeżycie niezapomnianych podwodnych chwil w niezwykle czystej wodzie o przejrzystości sięgającej nawet 15 metrów. Pod wodą zobaczyć można ściany opadające pionowo do głębokości 25 m, jaskinie, wraki i wiele innych atrakcji..

W starym, nieczynnym od lat 60. ubiegłego wieku kamieniołomie utworzyło się jezioro o powierzchni ok. 4,5 ha i maksymalnej głębokości 25 m. Białe skały wapienne nadają wodzie niepowtarzalny jasny, turkusowy kolor. Widoczność utrzymuje się w granicach od 8 do 12 m. Po deszczu, za sprawą zmywanego ze zboczy osadu wapiennego, widoczność ulega pogorszeniu. Na dnie akwenu są pozostałości po dawnej eksploatacji górniczej, m.in. rury, stalowe płyty, schody, ale także dwa zatopione samochody Fiat 126, opony samochodowe, drewniana 6,5-metrowa żaglówka kabinowa i 12-metrowy morski jacht „Magda M.”, którego poszycie wykonano – uwaga, to nie żart – z siatkobetonu! Do tego zatopiono sporą śródlądową jednostkę wodną – holownik, który niestety w trakcie zatapiania obrócił się do góry dnem. W najbliższym czasie holownik ma być obracany do planowanej pozycji względem dna. Na płytszej wodzie występuje roślinność, gdzieniegdzie całkiem spore drzewa oraz ryby: okonie i szczupaki.

Sama baza nurkowa jest obecnie chyba najlepiej przygotowaną bazą nurkową – na miejscu wypożyczalnia sprzętu, sprężarkownia, pokój socjalny ogrzewany, z zapleczem kuchennym, WC z wodą bieżącą, zamykane, oświetlane i ogrzewane wiaty dla nurków. Jest też opcja noclegu w bazie w prostych, ale wygodnych kontenerach mieszkalnych.

Ciekawostką jest , że to turkusowe jezioro „cieszy się złą sławą”. Miejscowi  szeptem mówią o nim „przeklęte”. Być może jest to związane z  tym, że w latach pięćdziesiątych pracowali tu więźniowie polityczni z OPW  w Bielawach. Nazwa „Ośrodek Pracy Więźniów” brzmi humanitarnie, ale w rzeczywistości był to stalinowski łagier, przez który, w ciągu sześciu lat przewinęło się ponad półtora tysiąca więźniów. Panowały w nim straszne warunki bytowe a przy pracy w kamieniołomach zdarzały się wypadki śmiertelne.  Kiedy obóz zlikwidowano (1956 rok) a dawny kamieniołom zalała woda,  miejsce nadal upomina się o ofiary. Podobno co roku jest parę wypadków utonięć. Klątwa? My w to nie wierzymy i dlatego już w maju damy tam nura!

Plan wyjazdu

Wyjazd ok. 7:00 na nurkowania w Piechcinie, na miejscu k. godz. 10:00, nurkowania, przekąski między nurkowaniami. Pakujemy się w auta k. godz. 16:00. Powrót do Warszawy.

Cena

85zł (w tym opłata bazowa 45zł), wjazd samochodu 5zł, ładowanie 24-30zł, dojazd nurkobusem 75zł.

Na tym wyjeździe możesz wykonać nurkowania szkoleniowe:

  • nurkowanie w suchym skafandrze
  • nurkowanie wrakowe
  • nurkowanie w konfiguracji TWINSET