Jesteś już certyfikowanym nurkiem PADI AOWD/ SSI Advanced Adventurer i chcesz rozwijać się dalej? Masz już spore doświadczenie nurkowe, pewnie już masz sporo własnego sprzętu. Zauważasz różne sytuacje i zachowania przed jak i w trakcie nurkowań, które mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo nurkowania. Czas podnieść swoje kwalifikacje i dowiedzieć się jak podnieść bezpieczeństwo swoich nurkowań i zwracać uwagę na różne zjawiska i okoliczności, które mogą doprowadzić od niebezpiecznych sytuacji. Czas nauczyć się, jak sobie radzić w takich sytuacjach. Czas na kurs SSI Stress & Rescue.
Na czym polega kurs SSI Stress & Rescue?
Kurs S&R to obszerna teoria związana z bezpieczeństwem nurkowania, psychologią ratownictwa i omawianiem różnych zagrożeń płynących z różnych zachowań nad i pod wodą. Do tego obszerne sesje w wodzie i realizacja scenariuszy symulujących różne wypadki w trakcie nurkowań. Kurs połączony jest z nienurkowym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej.
Z czego składa się kurs?
Kurs uczy postępowania w sytuacjach niebezpiecznych i procedur awaryjnych. Kurs ten składa się z 12 scenariuszy wypadków nurkowych od najprostszych do bardziej skomplikowanych obejmujących prowadzenie akcji poszukiwawczych w warunkach amatorskiego nurkowania. Część praktyczna trwa 2dni i obejmuje ćwiczenia praktyczne oraz symulacje wypadków. Osobno przeprowadzamy zajęcia teoretyczne i kurs z pierwszej pomocy.
Program kursu składa się z następujących ćwiczeń:
- Autoratownictwo:
- usuwanie skurczu;
- ustalenie dodatniej pływalności na powierzchni napełniając BCD 2 metodami;
- kontrola dróg oddechowych;
- umiejętność korzystania z alternatywnego źródła powietrza partnera;
- opanowanie zawrotów głowy i odzyskanie orientacji w przestrzeni;
- Ćwiczenie ratownicze – zmęczony nurek – poprawna procedura pomocy zmęczonemu nurkowi na powierzchni:
- odpowiednie podejście (twoje niezbędne wyposażenie w sprzęt, odpowiedni sposób płynięcia);
- ocena sytuacji i nurka;
- nawiązanie kontaktu z nurkiem poprzez kontakt werbalny i fizyczny;
- uspokojenie nurka poprzez utrzymanie kontaktu wzrokowego oraz spokojną rozmowę;
- pomoc w odzyskaniu siły, zastosowanie technik holowania;
- pomoc w zdjęciu sprzętu przed wyjściem na brzeg;
- Ćwiczenie ratownicze – spanikowany nurek – poprawna procedura pomocy spanikowanemu nurkowi na powierzchni:
- podejście i ocena sytuacji – wybór sposobu pomocy nurkowi;
- nawiązanie kontaktu z nurkiem poprzez kontakt werbalny i fizyczny;
- uwolnienie się od nurka – dwoma sposobami: zanurzenie się pod wodą lub napełnienie swojego i nurka BCD;
- podejście z szybkim odwrotem, uniknięcie bezpośredniego kontaktu ze spanikowanym nurkiem.
- Ćwiczenie ratownicze – pomoc z brzegu, łodzi lub pomostu – poprawne procedury pomocy reagującemu nurkowi z problemami:
- pomoc nie wymagająca wejścia do wody – czyli podanie dłuższego przedmiotu lub rzucenie liny i przyciągnięcie nurka;
- wejście do wody – przygotowanie i zabranie odpowiedniego sprzętu, utrzymanie kontaktu wzrokowego z nurkiem;
- holowanie w sprzęcie i bez, wykorzystując następujące metody: pod ramię, za zawór oraz pchanie przed sobą;
- wyjście na brzeg – zastosowanie różnych technik pomocy: zdjęcie sprzętu, trzymanie pod ramię, objęcie w pasie, podtrzymywanie za butlę.
- Ćwiczenie ratownicze – nurek z problemami pod wodą:
- rozpoznanie i zareagowanie w sytuacji napotkania przemęczonego nurka – zatrzymanie, nawiązanie kontaktu fizycznego i uspokojenie nurka;
- rozpoznanie i zareagowanie w sytuacji napotkania spanikowanego nurka wykonującego niekontrolowanie wynurzenie – nawiązanie kontaktu fizycznego, spowolnienie oraz kontrola wynurzenia;
- rozpoznanie i zareagowanie w sytuacji napotkania nurka pokazującego brak powietrza – dzielenie się powietrzem za pomocą alternatywnego źródła powietrza i kontrolowane wynurzenie na powierzchnię;
- Ćwiczenie ratownicze – zaginiony nurek:
- odnalezienie zaginionego nurka wykorzystując odpowiedni schemat poszukiwawczy. (Ćwiczenie wykonywane jest podczas jednego ze scenariuszy.)
- Ćwiczenie ratownicze – wydobycie niereagującego nurka na powierzchnię:
- wynurzenie na powierzchnię wykorzystując dodatnią pływalność – za pomocą swojego inflatora jak i wydobywanego nurka kontrolujemy prędkość wynurzania;
- wydobycie na powierzchnię niereagującego nurka – ocena sytuacji, utrzymanie automatu w ustach wydobywanego nurka, prawidłowe ułożenie głowy aby udrożnić drogi oddechowe podczas wynurzania, kontrolowanie prędkość wynurzania, na powierzchni ułożenie niereagującego twarzą do góry, ustalenie dodatniej pływalności i wezwanie pomocy.
- Ćwiczenie ratownicze – niereagujący nurek na powierzchni:
- nawiązanie kontaktu i sprawdzenie czynności oddechowej
- wykonanie sztucznego oddychania w wodzie
- podczas prowadzenia sztucznego oddychania jednocześnie holujemy i zdejmujemy sprzęt poszkodowanemu i sobie;
- Ćwiczenie ratownicze – wyjście z niereagującym nurkiem z wody:
- wyciągnięcie oddychającego, niereagującego nurka
- Ćwiczenie ratownicze – pierwsza pomoc w urazach ciśnieniowych i podawanie tlenu:
- podanie tlenu oddychającemu i niereagującemu nurkowi. W zależności od stanu nurka wybieramy odpowiedni sposób podania tlenu, monitorujemy stan poszkodowanego oraz kontrolujemy ilość tlenu w butli.
- podanie tlenu nieoddychającemu nurkowi. Zastosowanie maseczki resuscytacyjnej podłączonej do stałego przepływu oraz rozpoczęcie resuscytacji.
- Ćwiczenie ratownicze – pomoc z brzegu/łodzi: niereagującemu (nieoddychającemu) nurkowi na powierzchni.
- przeprowadzenie sztucznego oddychania w wodzie;
- rozebranie poszkodowanego i wyjście z nim na brzeg;
- wykonanie resuscytacji (CPR);
- Scenariusz ratowniczy – niereagujący nurek pod wodą – szukanie i odnalezienie zaginionego nurka.
- zadawanie pytań partnerowi zaginionego nurka i wyciąganie wniosków z otrzymanych informacji;
- zorganizowanie akcji poszukiwawczej;
- poszukiwanie i wydobycie zaginionego nurka
- wydobycie na powierzchnię nurka wykonując kontrolowane wynurzenie z dodatnią pływalnością;
- Scenariusz ratowniczy – niereagujący nurek na powierzchni.
- odpowiednio zareagować na niereagującego nie oddychającego nurka na powierzchni wody;
- ocena sytuacji, holowanie, sztuczne oddychanie w wodzie rozebranie ze sprzętu siebie oraz nurka poszkodowanego, wyjście z wody i wykonanie Teoria kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę.
Formę nauki teorii wybierasz ty: tradycyjny podręcznik, seria filmów szkoleniowych, wykłady i prezentacje prowadzone przez instruktorów.
Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i zaliczeniem umiejętności ratowniczych na wodach otwartych.
Wyjazd na wody otwarte ustalany jest indywidualnie, zwykle jest to weekend nad jednym z polskich nurkowisk (jeziora lub zalane kamieniołomy: Zakrzówek w Krakowie, Piechcin koło Pakości, kamieniołom „Koparki” koło Jaworzna, jezioro Narty koło Szczytna czy suwalska Hańcza).

Ile to kosztuje?
Kurs standardowo kosztuje 1000zł, do tego dochodzi podręcznik i opłata certyfikacyjna federacji SSI (300 zł). Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Przykładowy wyjazd na weekend w Polsce to koszt rzędu 500zł.
Co obejmuje cena?
Wypożyczenie butli nurkowej i ładowanie powietrzem na wszystkie nurkowania szkoleniowe. Wypożyczenie akcesoriów nurkowych potrzebnych na nurkowaniach kursowych: boja, szpulka, rzutka, fantom do ćwiczeń resuscytacji, zestaw tlenowy, tabliczka nurkowa. Wynajem pozostałego sprzętu nurkowego jest płatny osobno.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?
Wszystkie nurkowania wykonasz w ciągu jednego wyjazdu. Przed nurkowaniami zrobimy pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na to nurkowanie. Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.
Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?
Otrzymasz e-certyfikat SSI Stress & Rescue. Kurs nie poszerza uprawnień nurkowych, ale uczy jak postępować w przypadku wypadków nurkowych. Jest wymagany do pierwszego poziomu ścieżki PRO – kursu Dive Guide.