Rummu – Estonia

Rummu karjäär – Estonia

nurkowanie w zalanym estońskim gułagu 7-11/09/2022

To znajdujący się w Estonii w prowincji Harju zalany kamieniołom przy zamkniętym z końcem 2012 roku sowieckim więzieniu.

ZAPISZ SIĘ!

Jedno z najciekawszych nurkowisk w Europie – tajemnicze, robiące niesamowite wrażenie, a jednak dostępne nawet dla niedoświadczonego nurka. Jedziemy tam piąty raz, bo wiemy, że warto!

Pod wodą znajdziemy kilka częściowo zrujnowanych budynków więziennych, do których można wpłynąć. Niektóre z nich nie mają stropów. Są fragmenty murów, siatek i zasieków z drutu kolczastego, sporo złomu, drutów, dziwnych konstrukcji metalowo-betonowych nieznanego przeznaczenia. Nie brakuje tu ryb i bogatej flory, jest także  zatopiony las.

Niesamowite budynki, mroczne mury i strażnice, mroczny las, miejsca wydobycia wapienia – wszystko przykryte lazurową wodą o nigdy nie słabnącej widoczności około dziesięciu metrów, we wrześniu woda powinna być wciąż bardzo ciepła, zatem mokry skafander w zupełności wystarczy.

Czerwona strefa – teren ogrodzony, prywatny, brak dostępu do brzegu. Żółta strefa – teren dostępny dla samochodów. Niebieska linia – dojazd do domków „Paekalda Puhkekeskus”, w których nocujemy (strzałka). Napisy wskazują konkretne miejsca nurkowe.

Podczas tej wyprawy odwiedzimy Tallin, aby obejrzeć ogromną i pięknie położoną na wzgórzu starówkę. Z Tallinem związana jest historia naszego, jakże ostatnio popularnego, podwodnego okrętu ORP Orzeł. Jest też możliwość zwiedzenia muzeum morskiego, a w nim  okręt podwodny z okresu II Wojny Światowej wyciągnięty z wody i ustawiony w hangarze, a także przepiękny rosyjski lodołamacz parowy z początków dwudziestego wieku.
Możemy wydłużyć pobyt o jeden dzień, zainteresowanych tą opcją prosimy o kontakt.

Byliśmy tam już w podobnym okresie. Woda jeszcze całkiem ciepła, pogoda często bardzo łagodna i fajna, biegaliśmy w krótkich rękawkach, piankowcy dawali radę. 🙂

Plan wyjazdu

7/09 – wyjazd w stronę Tallina we wczesnych godzinach porannych, posiłek po drodze. Nocleg w ośrodku „Paekalda”.

08/09 – nurkujemy dwa, albo trzy razy z pływającej platformy, przerwa obiadowa, relaks, opcjonalne popołudniowe/nocne nurkowanie.

09/09 – nurkujemy dwa, albo trzy razy z pływającej platofrmy, przerwa obiadowa, relaks, znowu opcja na dodatkowe nurkowanie z brzegu.

10/09- wyjazd do Tallina, zwiedzanie muzeum morskiego (wejście do okrętu podwodnego z IIWŚ „Lembit” i na pokład „Suur Toll”, pięknego lodołamacza z epoki parowej) i wizyta na starówce.

Obiad w Tallinie lub w tawernie nad Bałtykiem. Po powrocie opcjonalne nurkowanie. Ognisko pożegnalne.

11/09 – wyjazd do domu we wczesnych godzinach porannych.


O naszej pierwszej wyprawie możesz przeczytać:
http://nurkolog.pl/?p=1111

O naszej drugiej wyprawie przeczytasz w magazynie Nuras:
http://pdf.nurasonline.com/nr_96_150.pdf
http://pdf.nurasonline.com/nr_97_150.pdf

Obejrzyj nasze filmy z Rummu:

Zdjęcia z ostatniej wyprawy

GALERIA RUMMU ESTONIA 2019

Zakwaterowanie

Nocujemy w drewnianych domkach myśliwskich. Fiński surowy, funkcjonalny styl, prostota, wygoda i nastawienie na integrację gości. Do tego sauna w domkach, kominek i przestronna i pełni wyposażona kuchnia. Na zewnątrz duży grill, miejsce na ognisko, drewno kominkowe.

Spanie: każdy domek posiada jedną małą sypialnię dla pary i dużą sypialnię (6 łóżek) na antresoli. My planujemy w domku umieszczać maksymalnie 6 osób – 4 osoby na antresoli, 2 osoby w sypialni małżeńskiej.

Cena dla nurka

1800zł, 1600zł dla „nienurka”

W cenie jest:

  • nocleg w domkach myśliwskich (6os.) w stylu fińskim (duża jadalnia, sauna, jedna mała sypialnia dla pary, duża sypialnia na antresoli)
  • 2 dni nurkowań (orientacyjnie zrobimy 5 albo 6 nurkowań w tym czasie) z pływającej platformy dowożącej nas w najlepsze miejsca w Rummu, noclegi w domkach letniskowych nad jeziorem.
  • trzeci dzień opcjonalny: wycieczka do Tallina (polecamy kapitalne muzeum morskie w Tallinie, do zwiedzenia cały okręt podwodny „Lembit” z okresu II WŚ wyciągnięty z wody i postawiony w hangarze, do tego wspaniały rosyjski parowy lodołamacz „Suur Toll” z początku XX wieku) lub kolejne nurkowania w Rummu i wycieczki po okolicy.

Cena nie obejmuje:

  • transportu. Możliwy wspólny transport nurbusem, cena zależna od ilości chętnych orientacyjnie ok 300zł
  • ładowania butli. 10 Euro za pojedynczą butlę.
  • wyżywienia. W domach są świetnie wyposażone kuchnie, mamy do dyspozycji grill i miejsce na ognisko. Śniadania i kolacje przyrządzamy razem w domach. Obiady często też przyrządzamy wspólnie całą grupą.
  • wypożyczenia brakującego sprzętu nurkowego.

Dodaj komentarz