Rummu karjäär – Estonia
nurkowanie w zalanym estońskim gułagu 22-26/09/2021
To znajdujący się w Estonii w prowincji Harju zalany kamieniołom przy zamkniętym z końcem 2012 roku sowieckim więzieniu.
Jedno z najciekawszych nurkowisk w Europie – tajemnicze, robiące niesamowite wrażenie, a jednak dostępne nawet dla niedoświadczonego nurka. Jedziemy tam piąty raz, bo wiemy, że warto!
Pod wodą znajdziemy kilka częściowo zrujnowanych budynków więziennych, do których można wpłynąć. Niektóre z nich nie mają stropów. Są fragmenty murów, siatek i zasieków z drutu kolczastego, sporo złomu, drutów, dziwnych konstrukcji metalowo-betonowych nieznanego przeznaczenia. Jest trochę ryb i zarośli, a także zatopiony las.
Niesamowite budynki, mroczne mury i strażnice, mroczny las, miejsca wydobycia wapienia – wszystko przykryte lazurową wodą o nigdy nie słabnącej widoczności około dziesięciu metrów, we wrześniu woda powinna być wciąż bardzo ciepła, zatem mokry skafander w zupełności wystarczy.

Podczas tej wyprawy odwiedzimy Tallin, aby obejrzeć ogromną i pięknie położoną na wzgórzu starówkę. Z Tallinem związana jest historia naszego, jakże ostatnio popularnego, podwodnego okrętu ORP Orzeł. Jest też możliwość zwiedzenia muzeum morskiego, a w nim okręt podwodny z okresu II Wojny Światowej wyciągnięty z wody i ustawiony w hangarze, a także przepiękny rosyjski lodołamacz parowy z początków dwudziestego wieku.
Możemy wydłużyć pobyt o jeden dzień, zainteresowanych tą opcją prosimy o kontakt.
Byliśmy tam już w podobnym okresie. Woda jeszcze całkiem ciepła, pogoda często bardzo łagodna i fajna, biegaliśmy w krótkich rękawkach, piankowcy dawali radę. 🙂
Plan wyjazdu
22/09 – wyjazd w stronę Tallina we wczesnych godzinach porannych, posiłek po drodze. Nocleg w ośrodku „Paekalda”.
23/09 – nurkujemy dwa, albo trzy razy z platformy, przerwa obiadowa, relaks, opcjonalne popołudniowe/nocne nurkowanie.
24/09 – nurkujemy dwa, albo trzy razy z platofrmy, przerwa obiadowa, relaks, znowu opcja na dodatkowe nurkowanie z brzegu.
25/09- wyjazd do Tallina, zwiedzanie muzeum morskiego (wejście do IIWŚ okrętu podwodnego „Lembit” i na pokład „Suur Toll”, pięknego lodołamacza z epoki parowej) i wizyta na starówce.
Suur Toll Lembit Wnętrze Lembit
Obiad w Tallinie lub w tawernie nad Bałtykiem. Po powrocie opcjonalne nurkowanie. Ognisko pożegnalne.
26/09 – wyjazd do domu we wczesnych godzinach porannych.
O naszej pierwszej wyprawie możesz przeczytać:
http://nurkolog.pl/?p=1111
O naszej drugiej wyprawie przeczytasz w magazynie Nuras:
http://pdf.nurasonline.com/nr_96_150.pdf
http://pdf.nurasonline.com/nr_97_150.pdf
Obejrzyj nasze filmy z Rummu:
Zdjęcia z ostatniej wyprawy
Zakwaterowanie
Nocujemy w drewnianych domkach myśliwskich. Fiński surowy, funkcjonalny styl, prostota, wygoda i nastawienie na integrację gości. Do tego sauna w domkach, kominek i przestronna i pełni wyposażona kuchnia. Na zewnątrz duży grill, miejsce na ognisko, drewno kominkowe.
Spanie: każdy domek posiada jedną małą sypialnię dla pary i dużą sypialnię (6 łóżek) na antresoli. My planujemy w domku umieszczać maksymalnie 6 osób – 4 osoby na antresoli, 2 osoby w sypialni małżeńskiej.
Cena dla nurka
1500zł, 1150zł dla „nienurka”
W cenie jest:
- nocleg w domkach myśliwskich (6os.) w stylu fińskim (duża jadalnia, sauna, jedna mała sypialnia dla pary, duża sypialnia na antresoli)
- 2 dni nurkowań (orientacyjnie zrobimy 5 albo 6 nurkowań w tym czasie) z pływającej platformy dowożącej nas w najlepsze miejsca w Rummu, powietrze na te nurkowania, noclegi w domkach letniskowych nad jeziorem.
- trzeci dzień opcjonalny: wycieczka do Tallina (polecamy kapitalne muzeum morskie w Tallinie, do zwiedzenia cały okręt podwodny „Lembit” z okresu II WŚ wyciągnięty z wody i postawiony w hangarze, do tego wspaniały rosyjski parowy lodołamacz „Suur Toll” z początku XX wieku) lub kolejne nurkowania w Bałtyku, w Rummu i wycieczki po okolicy.