Bałtyk – wraki z … – —/06/2021

Czas na wraki z Helu. Zapraszamy zarówno osoby obyte z Bałtykiem oraz te, które chcą się z nim poznać.

 • Doskonała propozycja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił i wdrożyć się w nurkowanie wrakowe. Dobór wraków ustawiamy tak by był czas na ćwiczenie umiejętności i zdobywanie doświadczenia w nurkowaniu wrakowym.
  Ten wyjazd to doskonała okazja by zdobyć uprawnienia PADI Nurkowanie Wrakowe!
 • Jest to też doskonała okazja by zrobić małą dekompresję przez osoby uprawnione. Trałowiec „Munin” to wymarzona pozycja by złapać lekkie deko i dokładnie obejrzeć wrak leżący na 40 metrach.
 • Szczególnie polecamy by wszystkie nurkowania zrobić na nitroksie – baza jest do tego świetnie przygotowana a większość wraków aż prosi się o odpowiedni nitrox by spędzić na nich maksymalną możliwą ilość czasu!

Kanonierka (głębokość dna: 31m, głębokość nad wrakiem: 28m)

Niemiecki ścigacz okrętów podwodnych  UJ 301( UJ – Uboot Jagger) o długości 24 metrów. Poszycie drewniane osadzone na stalowym szkielecie kutra rybackiego.
Zatopiony 08.04.1945 w wyniku trafienia bombą podczas ataku lotniczego. Atak przeprowadzono w porcie, a płonącą jednostkę wyprowadzono poza port. Próby ugaszenia nie powiodły się, więc jednostka została zatopiona przez pomocniczy okręt trałowy R 71 ok. 1 km na południe od portu w Helu, na głębokości ok. 30 metrów.

fot. Lena Diving Baltic

Wrak jest dobrze zachowany. Stoi na stępce, z lekkim przechyłem na prawą burtę. Nadbudówka sterczy ponad pokładem.
Z powodu bomb rozmieszczonych, w dniu 15 lutego 2008 r. wprowadzono zakaz nurkowania na wraku okrętu „Kanonierka”. Zakaz obowiązywał do 19.02.2009, kiedy Marynarka Wojenna przeprowadziła operację zniszczenia podwodnego „arsenału” na Zatoce Gdańskiej.
Od 27 Kwietnia 2009, można ponownie nurkować na Kanonierce, niestety okazało się, że po detonacji pozostało 3/4 wraku.
Podczas nurkowania trzeba pamiętać o silnych prądach, które występują w tych okolicach.

Trałowiec „Munin” (głębokość dna : 42m, głębokość nad wrakiem: 32m)

Okręt niemiecki klasy Hilfsminensuchboot o długości 41,5 m, przebudowany z trawlera rybackiego, zwodowany 22.03.1916, a zatopiony po kolizji 18.03.1945.

Leży niedaleko portu Helu, na głębokości 42m.
Wrak stoi na dnie na niemal równej stępce z lekkim przechyłem na lewą burtę. Wzdłuż tej burty usypany jest wał z piasku, co może powodować kłopoty z odszukaniem wraku. Pokład i pomieszczenia są mocno zasypane piaskiem. W wielu miejscach spotyka się zbite resztki sieci rybackich i żyłek.

Na dziobie działo 10,5 cm. Tuż przed nim pozostałości działka przeciwlotniczego. Widoczne są pancerne płyty i obcięta lufa. Obok lufy działa głównego leży resztka trału dziobowego, którego część zasadnicza jest doskonale zachowana i zamontowana na dziobie okrętu. Na śródokręciu wysoka nadbudówka, zachowana w doskonałym stanie z szeregiem okien i okazałym kołem sterowym. Na jej końcu znajdują się podstawy pod łódź ratunkową. Na dachu tej nadbudówki panuje nieopisany chaos w postaci lin, bębnów z linami, skrzyneczek i innych elementów wyposażenia.

Tankowiec (głębokość dna: 31m, głębokość nad wrakiem: 25m)

Zbiornikowiec napędzany silnikiem parowym został ochrzczony jako S/T Petersen. Podczas I Wojny Światowej wcielony został do floty U-bootów, pełniąc funkcje tankowca. Zatonął 10 listopada 1915 roku po wejściu na minę. Zginęło dwudziestu członków załogi. Eksplozja rozerwała statek na dwie części.
Dla nurków najbardziej atrakcyjna jest część dziobowa z majestatycznym dziobem statku oraz wiszącą kotwicą.
Kadłub statku jest mocno zniszczony, do dziś pozostały tylko wręgi, zbiorniki paliwa i dolna część kadłuba. Część rufowa zatonęła dalej i jest rzadko odwiedzana przez nurków.
Wrak spoczywa na piasku i nie jest zamulony, przejrzystość wody często sięga ponad 15 metrów. Ze względu na występowanie silnych prądów, nurkowanie na tym wraku zaliczane jest do trudnych.

Plan wyjazdu

22.05 – Przyjazd i zakwaterowanie na Helu w godzinach nocnych.

23.05 – Po śniadaniu meldujemy się w bazie Lena Diving i ładujemy się na łódź. Wypłynięcie na wrak I i na wrak II. W międzyczasie ładowanie butli, mała przekąska. Po nurkowaniach sprzęt można zostawić w bazie – dla osób zainteresowanych kursem PADI Wreck Diver krótki wykład i omówienie różnych technik przydatnych w trakcie eksploracji wraków. Wieczorem wspólne posiedzenie i morskie rozmowy. 🙂

24.05 – Śniadanie, wypłynięcia na wrak III i IV. Po nurkowaniach pakowanie i powrót do domu. Obiad/kolacja w drodze powrotnej do Warszawy.

Ostateczny dobór wraków będzie potwierdzony w piątek, decyzja zostanie podjęta na podstawie prognoz pogodowych i stanu Bałtyku.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie – Domki 4 osobowe „Nad zatoką” – Hel.

Cena za 2 noclegi wraz z pakietem nurkowym to 700zł od osoby nurkującej.

Cena obejmuje

 • 4 nurkowania
 • opłatę bazową za nurka.
 • nocleg

Cena nie obejmuje

 • kosztów dojazdów
 • kosztów ładowania powietrzem (zgodnie z cennikiem bazy: powietrze: 1.50zł/litr poj. butli, nitrox do 40%: 2zł/litr, nitrox do 70%: 3zł/litr)
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego

ZAPISZ SIĘ