SSI Wreck Diver – nurkowanie wrakowe

Kuba Cieślak instruktor Nurklub

Jestem prawdziwym fascynatem nurkowań wrakowych, szczególnie upodobałem sobie nurkowania na naszych bałtyckich wrakach. Podzielę się swoim doświadczeniem i przygotuję cię do każdych warunków i sytuacji, jakie mogą pojawić się na nurkowaniach wrakowych. Z chęcią zapoznam cię ze specyfikacją nurkowań wrakowych na naszym morzu. Mamy ogromne szczęście, że mamy dostęp do jednego z najbardziej bogatych w ciekawe i dobrze zachowane wraki zbiorników.

Wraki są fascynujące nie tylko ze względu na wygląd czy kształt, historię, fotogeniczność ale także to ważny aspekt edukacji nurka. Do nurkowań wrakowych trzeba się przygotować odpowiednio, a już szczególnie do tych leżących w zimnych wodach i na większej głębokości.  Jeśli chcesz  odkrywać zatopione statki, rozbite samoloty i zagubione pod powierzchnią wody skarby ta specjalizacja jest właśnie dla ciebie.

Na czym polega kurs SSI Wreck Diver?

Kurs nurkowania wrakowego przeznaczony jest dla nurków, którzy chcą bezpiecznie zwiedzać zalegające na dnie mórz wraki. Kurs SSI Wreck Diver możesz odbyć zaraz po ukończeniu Advanced (SSI Advanced Adventurer lub PADI AOWD, lub porównywalne innych federacji). Podczas szkolenia zapoznasz się ze specyfiką nurkowania w morzu i na wrakach. Poznasz podstawy identyfikacji i nawigacji na wraku, a także planowania i bezpiecznego nurkowania, przewidywania i radzenia sobie w określonych sytuacjach.  Nauczymy cię:

 • korzystać z liny opustowej, liny poręczowej,
 • korzystać z z oświetlenia typu błyskacz,
 • poruszać się wzdłuż liny poręczowej w sytuacji utraty widoczności,
 • obsługiwać kołowrotek,
 • poruszać się w wąskich przestrzeniach i  w miejscach gdzie osady mogą całkowicie zepsuć widoczność oraz prawidłowego strzelania bojki sygnalizacyjnej czy techniki wycinania się z sieci.
Poręczowanie wewnątrz wraku ćwiczone w komfortowych warunkach Deepspot.

Z czego składa się kurs?

Kurs SSI Wreck Diver składa się z teorii, która obejmuje następujące zagadnienia:

 • Nurkowanie na wrakach a prawo
 • Ryzyko związane z nurkowaniem na wrakach
 • Techniki nurkowania na wrakach: pływalność w warunkach ograniczonej widoczności, ewakuacja nurka z problemami z wraku, montowanie liny poręczowej
 • Poszukiwania i badania podwodnych wraków
 • Wykonywanie map wraków
 • Penetracja wraku
 • Prądy morskie

 
W ramach praktyki przewidziane są 2 nurkowania w wersji Wreck Diver albo 4 nurkowania w ramach wersji Advanced Wreck Diver, na wodach otwartych na obiektach umożliwiających ćwiczenie technik poręczowania i rozwiązywania sytuacji awaryjnych czy wycinanie z sieci rybackich.

Kurs zwykle przeprowadzamy podczas wyjazdu nad Zatokę Gdańską lub innego wyjazdu umożliwiającego tego typu szkolenie. Preferujemy też podział kursu na dwa etapy: pierwszy weekend – ćwiczenia z poręczowania i innych technik używanych na wrakach w warunkach kontrolowanych (wraki zatoki albo kamieniołomy: Piechcin, Zakrzówek, Koparki albo Deepspot), drugi weekend – nurkowania na wrakach (planowanie i wykonywanie nurkowań na wraku)

Ile to kosztuje?

Kurs w wersji standard (2 nurkowania szkoleniowe) kosztuje 300zł , wersja Advanced Wreck kosztuje 600zł. Do tego dochodzi podręcznik i opłata certyfikacyjna federacji SSI (250 zł). Osobnym kosztem jest wyjazd na wody otwarte zależnie od bieżącej oferty instruktora i od decyzji kursanta. Proponujemy wykonanie części ćwiczeniowej na Deepspot w ramach Dniówki Kursowej za 449zł (obejmuje 3 godzinne sesje w Deepspot). Przykładowy wyjazd na wody otwarte nad Bałtyk to koszt rzędu 600 – 800zł.

Co obejmuje cena?

Zajęcia teoretyczne i praktyczne. Nurkowania na wodach otwartych, wykład, omówienia przed i po nurkowaniach.

Co warto wiedzieć o organizacji szkolenia w naszym klubie?

Przed nurkowaniami zrobimy wykład, a także pełną odprawę omawiającą wszystkie aspekty danego ćwiczenia i nurkowania, powtórzymy całą niezbędną wiedzę na temat tego nurkowania.
W kursie w wersji Advanced Wreck Diver kładziemy nacisk na przygotowanie nurków do poznawania bardziej wymagających wraków, jest to dobra szkoła dla chętnych odkrywać uroki bałtyckich wraków.
Instruktor będzie nadzorował proces planowania nurkowania i przebiegu elementów szkoleniowych przewidzianych na nurkowaniu. Z założenia jednak będzie on obserwatorem nurkowania i nie będzie w nie ingerował (chyba, że zaistnieje taka konieczność, na przykład ze względu na bezpieczeństwo nurków). Po nurkowaniu omówimy wszystkie elementy jego i podsumujemy wszystkie istotne aspekty.

Co oznacza, że szkolenie jest wykonywane według programu federacji SSI?

SSI to obecnie najbardziej prężna i zdobywająca popularność marka wśród wszystkich federacji szkolących nurków. W każdym zakątku świata możesz spodziewać się, że znajdziesz tam bazę nurkową zrzeszoną w federacji SSI lub honorującą jej uprawnienia. Szkolenie według systemu SSI oznacza, że uczysz się według konkretnego standardu zdobywania umiejętności. SSI bardzo przykłada się do cyfryzacji całego procesu – całą teorię, test sprawdzający i rejestrację wykonujemy już tylko ONLINE. Federacja dokłada starań by szkolenia cały czas rozwijać i poprawiać tak by wszyscy mogli uczyć się bezpieczniej i lepiej jak stać się doskonałymi nurkami. Federacja także kontroluje instruktorów nurkowania i reaguje na wszystkie zgłoszenia odstępstw od norm szkolenia, jakie zgłoszą kursanci. Dzięki temu masz gwarancję, że kurs, w którym weźmiesz udział, będzie prowadzony na najwyższym poziomie i bez żadnych skrótów.

Jakie uprawnienia otrzymam po kursie?

Otrzymasz certyfikat SSI Wreck Diver uprawniający do nurkowania na wrakach bez możliwości penetracji wraku, lub Advanced Wreck Diver – z możliwością częściowej penetracji wnętrza (pod warunkiem, że nurek pozostaje wciąż w zasięgu widocznego wyjścia z wraku, a suma głębokości nurkowania i odległości penetracji wraku nie przekracza jego uprawnień nurkowych).

https://cialisturk.blogkullan.com